Eurozóna: Obchodní bilance v dubnu v přebytku 28 mld. EUR.
USA: Průmyslová produkce v květnu -0,4 % m/m. Index cen výrobců v květnu +0,4 % m/m a -0,1 % r/r. Využití výrobních kapacit v květnu na úrovni 74,9 %. Žádosti o hypotéky podle MBA v uplynulém týdnu -2,4 % t/t. Newyorský Empire State stavební index v červnu vzrostl z -9,02 b. na 6,01 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem mírně oslabila. Od těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR se do konce obchodní seance přesunula k hladině 27,07 CZK/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře, tak včera nebyly zveřejněny žádné novinky z tuzemské ekonomiky. Dnes se dočkáme akorát květnové výrobní inflace. Výsledek se do vývoje kurzu velmi pravděpodobně nijak nepromítne.
USDCZK & PLNCZK: Volatilita koruny vůči americkému dolaru byla v průběhu dne velmi nízká. Domácí měna se v pozdních odpoledních hodinách pohybovala na úrovni 24,09 CZK/USD. Na páru se zlotým lehce oslabila a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,124 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru slábl a uzavřel v blízkosti 314,3 HUF/EUR. Zlotý během dne posílil k 4,404 PLN/EUR. Následně však v odpoledních hodinách tyto zisky korigoval a ukončil na 4,419 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se během evropské seance odehrávalo v poměrně klidném duchu kolem hranice 1,123 USD/EUR. Výsledky dat ze Spojených států dopadly smíšeně, ale přesto neměly na vývoj eurodolaru výraznější vliv, jelikož investoři vyčkávali na výsledky dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fedu). Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny a naznačil, že do konce roku se nejspíše dočkáme maximálně jen jednoho zvýšení úrokových sazeb. Přitom původní odhady ze začátku roku pro letošek predikovaly celkem čtyři tzv. „hiky“. Pokud se Fed ještě letos skutečně rozhodne utáhnout měnovou politiku, zřejmě se tak stane nejdříve v září, nebo až v prosinci. Pravděpodobnost červencového „hiku“ se po včerejší zdrženlivé rétorice Fedu podstatně snížila.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (květen)
Slovensko: Harmonizovaný index spotřebitelských cen (květen), Průmyslové objednávky (duben)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (květen)
USA: Index spotřebitelských cen (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Běžný účet platební bilance (1. kvartál), Filadelfský Fed Index (červen)