Akcenta top

Ranní zprávy 16.7.2015

Ranní zprávy 16.7.2015

Klíčové události

 • Polsko: Index spotřebitelských cen v červnu -0,8 % r/r. 
 • Řecko: Ministr financí Varufakis oznámil, že banky zůstanou zavřené do 16. července. Premiér Tsipras k tomu dodal, že banky v zemi mohou zůstat uzavřené ještě další měsíc.
 • USA: Index cen výrobců v červnu +0,4 % m/m a -0,7 % r/r. Newyorský Fed Index se v červenci zvýšil z -1,98 b. na 3,86 b. Průmyslová produkce v červnu +0,3 % r/r. Využití průmyslových kapacit vzrostlo v červnu z 78,2 % na 78,4 %. Guvernérka Fedu řekla, že zlepšení na trhu práce a celkové ekonomiky je příznivé. Oznámila také, že zvyšování úrokových sazeb bude v letošním roce v určitém momentě pravděpodobně vhodné. Její vyjádření opět nahrálo spekulacím, že ke zvýšení sazeb letos opravdu dojde. 
 • MMF: Řecko bude potřebovat více než 86 mld. EUR.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru navázal na nízkou volatilitu z předchozích dní. Koruna se včera opět téměř nehýbala, ale o pár haléřů se přiblížila k intervenční hranici 27 CZK/EUR. Pokud posilující tlaky ještě zesílí, nezbyde České národní bance, než dostát svému závazku a proti silné koruně intervenovat. V závěru obchodní seance se kurz kotoval na úrovni 27,05 CZK/EUR a o moc níže se už podívat nemůže. Zřejmě se koruna již v krátkodobém výhledu posune ke slabším hodnotám. Buď oslabí přirozeně tržní cestou, nebo jí k tomu pomůže ČNB. 
 • CZK/USD & CZK/PLN: Na páru s americkým dolarem se koruně nedařilo a oslabila nad hranici 24,70 CZK/USD. Vůči zlotému nevykázala žádné větší pohyby a ukončila na hladině 6,546 CZK/PLN.
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Zlotý během dne de facto stagnoval v blízkosti hranice 4,13 PLN/EUR. Výkyvům se vyhnul i forint, který však v odpoledních hodinách lehce posílil a kolem 17. hodiny se kotoval na 309,7 HUF/EUR. 
 • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru měl včera na vrch americký dolar, který evropskou obchodní seanci ukončil na úrovni 1,096 USD/EUR. Na rozdíl od úterních dat, ta včerejší překonala očekávání. Dnes je na pořadu dne jednání ECB. Hlavním tématem bude samozřejmě řecká krize.

Očekávaná data a události

 • Polsko: Změna zaměstnanosti (červen), Inflace bez cen potravin a energii (červen)
 • Eurozóna: Harmonizovaná inflace (červen), Obchodní bilance (květen), Rozhodnutí o úrokové sazbě a tisková konference ECB
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed Index (červenec), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (květen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností