Klíčové události
- ČR: Ceny v průmyslu v červenci vzrostly meziměsíčně o 0,2 %, v zemědělství poklesly o 2,1 %, ve stavebnictví o 0,1 % a v tržních službách poklesly o 1,0 %. Meziročně ceny v průmyslu vzrostly o 1,1 %, v zemědělství o 4,7 %, ve stavebnictví poklesly o 1,4 % a v tržních službách o 2,2 %.
- USA: Míra inflace vyjádřená indexem spotřebitelských cen v červenci vzrostla o 0,2 % m/m a o 2,0 % r/r. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl v minulém týdnu na 320 tis. Průmyslová výroba v červenci stagnovala a hodnota průmyslového indexu z okolí Philadelphie se v srpnu snížila na 9,3 bodu.
- USA: J. Bullard, člen FOMC (vrcholný orgán Fedu) a prezident pobočky Fedu v St. Louis, prohlásil, že míra nezaměstnanosti na 7 % je příliš měkký cíl pro ukončení QE III.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se včera nedařilo a odevzdala část středečních zisků. Obchodování se během dne postupně vrátilo nad hladinu 25,80 CZK/EUR a lehce nad ní se kurz kotoval i kolem 17 hodiny odpolední. Ranní statistika produkčních cen (index PPI) se do kurzu koruny nijak nepromítla. Dnes nebudou zveřejněna žádná významnější domácí ekonomická data, což by se mělo odrazit i na vývoji koruny. Obchodovat by se mělo v pásmu 25,75 – 26 CZK/EUR.
- Koruna ztrácela i k americkému dolaru – obchodování se přesunulo k hladině 19,50 CZK/USD. Naopak vůči zlotému koruna posílila a to navzdory státnímu svátku u našeho severního souseda. V závěru odpoledne se kurz kotoval na hladině 6,10 CZK(PLN.
- Černého Petra si ve středoevropském regionu vytáhl polský zlotý, který si vůči euru připsal výrazné ztráty. Během odpoledne oslabil nad hladinu 4,23 PLN/EUR. Co stálo za tak výrazným oslabením zlotého, není zcela jasné, protože v Polsku byl státní svátek. Oslabení lze tak pravděpodobně přičíst nižší likviditě na zlotém, kdy i relativně nižší objem prodeje zlotého může způsobit výraznější oslabení. Maďarský forint k euru rovněž ztrácel, i když ve srovnání se zlotým daleko méně. Obchodování se opětovně přesunulo do těsné blízkosti hranice 300 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se vše podstatné odehrávalo v odpoledních hodinách v souvislosti s daty z americké ekonomiky. Po lepší statistice z pracovního trhu (nižší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti) a dvouprocentním růstu spotřebitelských cen, dolar skokově posílil až k hladině 1,32 USD/EUR. Horší výsledek průmyslového indexu z okolí Philadelphie však dolar vrátil k úrovni 1,33 USD/EUR. I nadále platí, že na statistiky z USA je nutné se dívat optikou QE III. Lepší data z USA = vyšší pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) omezí výkup aktiv (QE III) již v září = silnější dolar. To samé platí i naopak.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Obchodní bilance (červen)
- USA: Stavební povolení (červenec), Započaté stavby domů (červenec), Index spotřebitelské důvěry zpracovaný Michiganskou univerzitou (srpen)