USA:Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu -2 % t/t. Jednotková cena práce ve 2. kvartále -0,9 % k/k. Změna produktivity v nezemědělských sektorech ve 2. kvartálech +2,9 % k/k. Maloobchodní prodeje v červenci +0,5 % m/m. Newyorský Fed index v srpnu vzrostl z 22,6 b. na 25,6 b. Využití průmyslových kapacit v červenci: 78,1 %. Průmyslová produkce v červenci +0,1 % m/m. TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky v červnu: -36,5 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna měla včera vůči euru v ranních hodinách tendenci mírně posilovat, zisky si však dlouho neudržela a odpoledne nabrala oslabující trend. Do konce obchodní seance si připsala ztráty k hladině 25,81 CZK/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře s daty z domácí ekonomiky, tak včera nenabídl žádné důležitější statistiky. Dnes se sice dozvíme výrobní inflaci za červenec, která by dle odhadů měla zrychlit z červnových 2,9 % na 3,1 %. Neočekáváme však, že by se výsledek jakkoliv výrazněji promítl do vývoje na trhu.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna oslabila a kolem 17. hodiny se pohybovala na 22,78 CZK/USD. Na páru se zlotým domácí měna nejdříve zamířila k silnějším hodnotám a po 14. hodině se podívala lehce pod 5,94 CZK/PLN. Později část zisků odevzdala zpět a vracela se do blízkosti 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera oslabily. Polský zlotý do konce obchodní seance ztrácel k hladině 4,336 PLN/EUR a kurz maďarského forintu k euru se do pozdního odpoledne přesunul k hranici 325 HUF/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru jsme nejdříve byli svědky pozvolného posilování dolaru k 1,130 USD/EUR, do závěru evropského obchodování ale tyto zisky odevzdal zpět a kurz eurodolaru se kolem 17. hodiny pohyboval u 1,133 USD/EUR. Během dne byla zveřejněna řada makrodat z americké ekonomiky, jejichž výsledky byly celkově smíšené. Například maloobchodní prodeje za červenec překonaly odhady a udržely si tempo růstu z června, na druhou stranu průmyslová produkce oslabila podstatně více, než se očekávalo.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (červenec)
Polsko: Inflace bez cen potravin a energii (červenec)
Eurozóna: Obchodní bilance (červen)
USA: Nově zahájené stavby domů (červenec), Stavební povolenky (červenec), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (srpen)