Klíčové události
- ČR: Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zpomalil na 0,5 % z 1,1 % v červenci, uvedl statistický úřad. Meziměsíčně se index cen výrobců snížil o 0,1 %.
- SR: Harmonizovaný index spotřebitelských cen se v srpnu meziměsíčně snížil o 0,2 %, v meziročním srovnání se ceny zvýšily o 1,4 %.
- EU: Harmonizovaný index spotřebitelských cen eurozóny se v srpnu meziměsíčně zvýšil o 0,1 %, uvedl statistický úřad. Inflace meziročně dosáhla úrovně 1,3 %. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi uvedl, že centrální banka bude držet úrokové sazby na současných nebo nižších úrovních v dlouhodobějším horizontu. Šéf ECB pokračování v současné měnové politice odůvodnil slabým oživením ekonomiky eurozóny a stále vysokou úrovní nezaměstnanosti.
- USA: Průmyslová výroba se v srpnu zvýšila o 0,4 %, uvedla centrální banka. Jedná se o nejlepší výsledek od února.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna čelila na začátku týdne méně významným výkyvům na obě strany. Během odpoledne se domácí měna pohybovala nepatrně slabší kolem hladiny 25,75 CZK/EUR, v závěru obchodních hodin však došlo ke korekci kurzu a uzavřel na 25,71 CZK/EUR.
- Volatilita koruny na páru s americkým dolarem byla nízká, pohyby kurzu se v průběhu dne odehrály převážně v pásmu 19,23 – 19,30 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na úrovni 19,26 CZK/USD.
- Ve středoevropském regionu se včera dařilo forintu, který vůči euru posílil pod hranici 300 HUF/EUR, pod kterou probíhalo obchodování během celého dne. V pozdních odpoledních hodinách kurz ukončil na hladině 298,9 HUF/EUR. Zlotý včera nepatrně posílil, nevykazoval však výraznější trend. Pohyby vůči euru se stabilizovaly pod úrovní 4,20 PLN/EUR, kurz uzavřel na 4,193 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro nastoupilo do nového týdne již s výrazným ziskem. Během dne společná evropská měna vůči dolaru oscilovala kolem hladiny 1,335 USD/EUR, na které se udržela až do konce odpoledne. Na vývoj na eurodolaru mohlo mít vliv i oznámení Larryho Summerse, který odmítl přijmout post guvernéra americké centrální banky po Benu Bernankovi.
Dnešní očekávaná data a události
- SR: Vývoj hospodářství (červenec)
- Německo: ZEW Index ekonomického sentimentu (září)
- Eurozóna: Běžný účet platební bilance (červenec), Obchodní bilance (červenec),
- USA: Index spotřebitelských cen (srpen)