ČR: Ceny průmyslových výrobců v prosinci poklesly o 1,1 % m/m, avšak vzrostly o 2,4 % r/r. V zahraničním obchodu se v listopadu vývozní ceny zvýšily o 0,4 % m/m a 4,0 % r/r a dovozní ceny o 0,1 % m/m, respektive o 4,2 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,7 % r/r.
Polsko: Jádrová inflace v prosinci zpomalila na 0,6 % r/r z listopadových 0,7 % r/r.
USA: V zahraničním obchodu v prosinci vývozní ceny vzrostly o 1,1 % r/r, zatímco dovozní ceny poklesly o 0,6 % r/r. Index vývoje situace na trhu nemovitosti NAHB v lednu vzrostl na 58 z prosincových 56 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru i ve středu pohybovala primárně několik haléřů pod hladinou 25,60 CZK/EUR, když dění kolem brexitu víceméně ignorovala. Vhledem k tomu, že většina britských politiků si tvrdý brexit nepřeje, tak vycházejme z optimističtější varianty, že Spojené království bez dohody EU neopustí, alternativně dokonce neopustí EU vůbec. V nadcházejících dnech a týdnech bychom měli být v tomto ohledu snad moudřejší. Krátce k domácím statistikám. Ceny v průmyslu v prosinci oproti listopadu výrazněji poklesly, a i v meziročním srovnání došlo k evidentnímu zpomalení cenové dynamiky, když za tímto vývojem stál především prosincový propad ceny ropy. Nejvíce tak v průmyslu poklesly ceny v odvětví ropných produktů a chemických látek. Na druhé straně v prosinci zrychlil růst cen u zemědělských výrobců. Zatímco levnější ropa bude na začátku letošního roku pro Českou národní banku (ČNB) protiinflačním faktorem, tak potraviny by měly začít opět zdražovat a po odmlce i znovu přispívat k růstu spotřebitelské inflace.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu oslabila nad hladinu 22,40 CZK/USD, avšak během odpoledne část dopoledních ztrát umazala. Na měnovém páru s polským zlotým koruna oslabila, avšak obchodování se udrželo pod hladinou 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu výrazněji posílil, smazal úterní ztráty a odpoledne se již pohyboval pod hladinou 322 HUF/EUR. Dařilo se i polskému zlotému, který posílil pod hladinu 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v okolí hladiny 1,14 USD/EUR. Situace kolem brexitu se eurodolaru příliš nedotkla a obchodování chyběly i impulsy v podobě důležitých makroekonomických statistik.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (prosinec)
USA: Zahájené stavby domů a stavební povolení (prosinec), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 12. ledna), Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí Philadelphie (leden)