Akcenta top

Ranní zprávy 17.07.2023

Ranní zprávy 17.07.2023
CZ2023_07_17

Klíčové události

  • ČR: Běžný účet platební bilance skončil v květnu přebytkem ve výši 0,9 mld. Kč.
  • Eurozóna: Zahraniční obchod skončil v květnu schodkem ve výši 0,3 mld. eur.
  • Polsko: Spotřebitelské ceny v červnu dle finálních dat meziměsíčně stagnovaly, meziročně vzrostly o 11,5 %. Běžný účet platební bilance skončil v květnu přebytkem ve výši 1,4 mld. eur.
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červenci dle předběžného odhadu vzrostla na 72,6 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Česká koruna se na měnovém páru s eurem i v pátek stejně jako ve čtvrtek pohybovala pod hladinou 23,80 CZK/EUR. V souhrnu mírně posílila. Z domácích makroekonomických statistik byl v závěru týdne zveřejněn pouze běžný účet platební bilance, který v květnu skončil přebytkem ve výši 0,9 mld. Kč (tržní odhad 6,5 mld. Kč), a to zejména vlivem kladné bilance zboží a služeb (36,2 mld. Kč).
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně podařilo udržet zisky z předešlých dnů a dále je rozšířila, když v pátek odpoledne zakončila na hladině 21,15 CZK/USD. Nachází se tak na svých tříměsíčních maximech. Mírné zisky si koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, v závěru odpoledne se pohybovala pod hladinou 5,35 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint sice v ranních hodinách oslabil mírně nad hladinu 375 HUF/EUR, v průběhu dne však ztráty opět umazal a zakončil na úrovni 374 HUF/EUR stejně jako ve čtvrtek. Udržel si tak zisky z celého týdne. Polský zlotý naopak vůči euru mírně oslabil, na konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 4,45 PLN/EUR. V pátek byla zveřejněna finální data o polské spotřebitelské inflaci za červen, která zpomalila na 11,5 % r/r (nejníže od března 2022).
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne dařilo euru, které oproti čtvrtku dále mírně rozšířilo zisky, když zamířilo nad hladinu 1,12 USD/EUR. Opět si tak vylepšilo svá letošní maxima a je nejsilnější od loňského února. Příjemně překvapil předběžný odhad důvěry amerických spotřebitelů, která v červenci vzrostla na 72,6 b. (zvýšila se podruhé v řadě) a je tak nejvyšší od září 2021. Zlepšilo se přitom hodnocení současných podmínek (77,5 b. vs. 69,0 b.) i očekávání do budoucna (69,4 b. vs. 61,5 b.). Optimismus spotřebitelů vzrostl zejména v souvislosti se zpomalující inflací a stabilní situací na tamním trhu práce.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (červen)
  • USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností