Akcenta top

Ranní zprávy 17.1.2014

Ranní zprávy 17.1.2014

Klíčové události


• Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen v prosinci + 0,3 % m/m a + 0,8 % r/r.
• Německo: Harmonizovaný index spotřebitelských cen v prosinci + 0,4 % m/m a + 1,4 % r/r.
• USA: Do 11. ledna se počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti snížil o 2 tisíce na 326 tisíc, tedy na nejnižší úroveň od 30. listopadu, uvedlo americké ministerstvo práce. Index spotřebitelských cen v prosinci + 0,3 % m/m a + 1,5 % r/r. Podmínky výrobních podniků oblasti středního Atlantiku se na začátku roku 2014 stabilizovaly, kompozitní index aktivity se v lednu zvýšil o 3,0 bodů na 9,4 bodů.  Výhled se však nadále zhoršuje, méně než polovina dotazovaných firem předpokládá vyšší aktivitu v následujícím půlroce.

 
Vývoj na devizovém trhu


• Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo doprovázeno pouze méně významnými výkyvy na obě strany, pohyby kurzu se odehrály převážně v pásmu 27,44 – 27,50 CZK/EUR. Kolem poledne došlo ke skokovému oslabení koruny nad hladinu 27,53 CZK/EUR, výkyv kurzu byl však záhy korigován. Kolem 17. hodiny se koruna pohybovala na úrovni 27,47 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemské ekonomiky, která by vývoj na trhu jakkoliv ovlivnila.
• Domácí měna na páru s americkým dolarem čelila výkyvům na obě strany. Během první poloviny dne byla koruna doprovázena oslabujícím trendem, v průběhu odpoledne své ztráty umazala. Dolar v závěru odpoledne posílil a kurz ukončil na hladině 20,19 CZK/USD. Naopak koruna vůči zlotému sbírala zisky a obchodování se přesunulo pod hranici 6,59 CZK/PLN. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na 6,586 CZK/PLN.
• Ze zbylých středoevropských měn se nejméně dařilo zlotému, který uzavřel na úrovni 4,167 PLN/EUR. Forint umazal své ztráty, které nabral během dopoledne a v závěru odpoledne se pohyboval na hladině 300,5 HUF/EUR.
• Vývoj na hlavním měnovém páru byl včera rozkolísaný, pohyby kurzu se odehrály převážně nad významnou hranicí 1,360 USD/EUR. Na této hranici kurz na konci obchodní seance uzavřel. Vyšší volatilitu lze zdůvodnit spíše technickými úrovněmi, než výsledky inflace z eurozóny, nebo ze Spojených států.


Očekávaná data a události


• ČR: Běžný účet platební bilance (listopad)
• Polsko: Běžný účet platební bilance (listopad)
• USA: Nově zahájené stavby domů (prosinec), Průmyslová produkce (prosinec), Spotřebitelská důvěra -University of Michigan (leden)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností