Klíčové události
• ČR: Ceny v průmyslu v září poklesly o 0,3 % m/m a v zemědělství o 3,4 % m/m. V meziročním srovnání ceny v průmyslu poklesly rovněž o 0,3 % a v zemědělství o 2,7 %. Vývozní ceny v srpnu vzrostly o 0,7 % m/m a o 5,3 % r/r. Dovozní ceny v srpnu vzrostly o 0,7 % m/m a o 3,3 % r/r.
• Eurozóna: Spotřebitelské ceny v září vzrostly o 0,4 % m/m a o 0,3 % r/r.
• Polsko: Jádrová inflace v září činila 0,7 % r/r. Mzdy vzrostly v září průměrně o 3,4 % r/r a zaměstnanost o 0,8 % r/r.
• USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl v minulém týdnu na 264 tis. Průmyslová produkce vzrostla v září o 1,0 % m/m. Index podnikatelské nálady z okolí Philadelphie poklesl v říjnu na 20,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Vývoj na tomto měnovém páru v posledních týdnech příliš zajímavý není, což jasně potvrdil i včerejší den. Obchodování nepřekvapivě probíhalo v rozmezí několika haléřů nad hladinou 27,50 CZK/EUR. Cenová data z domácí ekonomiky na kurz koruny vliv neměla a ani výprodeje na akciových trzích se do obchodování nikterak nepromítly. Pokračování obchodování v blízkosti úrovně 27,50 hraničí téměř s jistotou.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek dopoledne oslabila až na úroveň 21,60 CZK/USD. V odpoledních hodinách dolar navzdory lepším datům z tamní ekonomiky mírně ztrácel, přesto si část dopoledních zisků dokázal udržet. Další zisky si koruna připsala k polskému zlotému a během odpoledne se krátce obchodovalo na úrovni 6,50 CZK/PLN. Zlotý aktuálně oslabují jak vnější faktory (výprodeje rizikových aktiv), tak i vnitřní faktory (snižování úrokových sazeb polskou centrální bankou).
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny k euru dále oslabovaly. Polský zlotý zamířil na sedmiměsíční minimum nad hladinu 4,23 PLN/EUR, avšak v závěru dne své ztráty mírně korigoval. Nad hladinu 309 HUF/EUR během dne zamířil i maďarský forint, ale i ten v závěru dne část ztrát smazal.
• USD/EUR: Americký dolar vůči euru dopoledne posiloval a kolem poledne se kurz nacházel těsně nad úrovní 1,27 USD/EUR. Během odpoledne však dolar většinu dopoledních zisků odevzdal. Americká měna byla sice podporována lepšími daty z tamní ekonomiky, avšak definitivní úder dolaru zasadil guvernér pobočky Fedu v St. Loius J. Bullard, který prohlásil, že by Fed měl zvážit odložení ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE III).
Očekávaná data a události
• Polsko: Průmyslová produkce, Index cen v průmyslu (září)
• USA: Započaté stavby domů, Stavení povolení (září), Index důvěry podle Michiganské univerzity (říjen)