ČR: Běžný účet platební bilance v srpnu v deficitu -0,74 mld. CZK. Čisté přímé investice se v srpnu zvýšily na 10,40 mld. CZK z červencových -42,91 mld. CZK.
Polsko: Běžný účet platební bilance v srpnu v deficitu -1,047 mld. EUR.
Eurozóna:Obchodní bilance v srpnu v přebytku 23,3 mld. EUR.
USA: Index cen výrobců v září +0,2 % m/m a +0,7 % r/r. Maloobchodní prodeje v září +0,6 % m/m. Podnikové zásoby v srpnu +0,2 % m/m. Bilance federálního rozpočtu v září 33,4 mld. USD. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v říjnu poklesla z úrovně 91,2 b. na 87,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v pátek pokračovala v obchodování do strany. Její kurz vůči euru je tak nadále přikovaný v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. V rámci ekonomického kalendáře dnes bude zveřejněna zářiová výrobní inflace, její výsledek ale s korunou velmi pravděpodobně nijak nezahýbe.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna si vůči americkému dolaru na konci týdne pohoršila a do pozdního odpoledne se přesunula k hladině 24,55 CZK/USD. Na páru se zlotým si koruna připsala malé zisky a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,283 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak zlotý nabral mírné ztráty a uzavřel na úrovni 4,305 PLN/EUR. Forint v průběhu dne nevykázal žádné výraznější pohyby a obchodoval se převážně v blízkosti hranice 305,5 HUF/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru se odehrál ve prospěch amerického dolaru, který do konce evropské seance posílil k hladině 1,10 USD/EUR. Makrodata tentokrát neměla na dění na trhu významnější vliv. Obchodní bilance eurozóny předčila odhady jen lehce vyšším přebytkem, a pokud se podíváme na čísla ze Spojených států, tak ani zde jsme nebyli svědky nějakých zásadnějších překvapení. Výrobní inflace sice zrychlila, na druhou stranu ale říjnová spotřebitelská důvěra vykázala na místo růstu pokles. Maloobchodní tržby dopadly v souladu s očekáváními. Guvernérka Fedu J. Yellenová v pátek během večerního vystoupení uvedla, že Fed bude možná muset udržovat ekonomiku „pod vysokým tlakem“ pomocí expanzivní měnové politiky po delší dobu, a to proto, aby zvrátil případné další škody, které by mohly být způsobeny dozvuky z recese.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (září)
Slovensko: Harmonizovaná inflace (září)
Eurozóna: Harmonizovaná inflace (září)
USA: Newyorský Fed index - Empire State (říjen), Využití průmyslových kapacit (září), Průmyslová produkce (září), Projevy členů Fedu