ČR:Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly o 0,4 % m/m a o 1,7 % r/r. V zahraničním obchodě ceny vývozu v srpnu poklesly o 0,1 % m/m a o 1,2 % r/r a ceny dovozu se snížily o 0,4 % m/m, respektive o 1,1 % r/r. Běžný účet platební bilance skončil v srpnu schodkem ve výši 8,1 mld. korun.
Eurozóna:Přebytek obchodní bilance v srpnu po sezonním očištění činil 21,6 mld. eur.
Polsko:Běžný účet platební bilance v srpnu skončil schodkem ve výši 100 mil. eur.
USA:Index průmyslové aktivity z okolí New Yorku v říjnu vzrostl na 30,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu týdne vylepšila svoje post intervenční maxima a v odpoledních hodinách posílila až na úroveň 25,74 CZK/EUR. Včera zveřejněné domácí statistiky kurz koruny nijak významně neovlivnily. Běžný účet platební bilance vykázal v srpnu schodek ve výši 8,1 mld. korun, když důvodem tohoto schodku byl jak jinak než odliv dividend do zahraničí. I v srpnu tak platilo, že přebytek bilance se zbožím a službami nedokázal plně kompenzovat srpnový odliv dividend, respektive negativní bilanci prvotních důchodů. Domácí makroekonomický kalendář se včerejšími statistikami pro tento týden vyčerpal a v nadcházejících dnech se tak již žádných významnějších makrodat nedočkáme.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se v úvodu týdne dařilo i na měnovém páru s americkým dolarem, kde mírně posílila. Obchodovalo se především v rozmezí 21,80 – 21,90 CZK/USD. Významnějších pohybů jsme se však včera i s ohledem na nedostatek ekonomických dat nedočkali. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí dále ztrácela a v závěru dne se pohybovala již blízko úrovně 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se na úvod týdne vůči euru dařilo. Maďarský forint odpoledne zamířil pod hladinu 308 HUF/EUR (téměř měsíční maximum). Polský zlotý v průběhu dne posílil až na odpoledních 4,23 PLN/EUR, což je pětitýdenní maximum.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne obchodovalo kolem hladiny 1,18 USD/EUR. Zatímco včera byl ekonomický kalendář prázdný, tak dnes bude zveřejněna řada zajímavých statistik z eurozóny i z USA.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (říjen)
Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromé sféře (září)
USA: Index cen vývozu a dovozu (září), průmyslová produkce (září), Index vývoje situace na trhu nemovitostí NAHB (říjen)