Klíčové události
- ČR: Ceny výrobců v listopadu vzrostly o 0,8 % m/m a o 0,7 % r/r. Podle Ministerstva financí stoupne v roce 2014 hrubá výpůjční potřeba vlády až na 400,1 mld. korun.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v prosinci vzrostl na 52,7 bodu z listopadových 51,6 bodu. Obdobný ukazatel zahrnující služby naopak v prosinci klesl na 51,0 bodu. Obchodní bilance eurozóny byla v říjnu přebytková ve výši 14,5 mld. eur.
- Německo: Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v prosinci vzrostl na 54,2 bodu z 52,7 bodu.
- USA: Index podnikatelské nálady z okolí New Yorku v prosinci vzrostl na 0,98 bodu. Index PMI v prosinci vzrostl na 54,4 bodu. Průmyslová výroba v listopadu vzrostla o 1,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna vůči euru oslabovala i na začátku nového týdne. Během dne se obchodovalo až na úrovni 27,60 CZK/EUR.V závěru dne se však kurz koruny nacházel o několik haléřů níže. Jaký je výsledek intervencí v podobě změny kurzu? Od 7. listopadu koruna oslabila o 1 korunu a 80 haléřů, což v relativním vyjádření činí téměř 7 %. Oslabování koruny v posledních týdnech lze interpretovat tak, že trh testuje, jak slabou korunu bude ještě ČNB tolerovat. Spodní hranci totiž trh zná, je jí hranice 27 CZK/EUR. Napovědět může v tomto směru dnešní zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Co lze jinak očekávat od dnešního zasedání? Úrokové sazby beze změny, cíl koruny k euru zůstane na 27, další intervence momentálně nehrozí. Existují rizika? Ano. V případě, že ČNB řekne něco ve smyslu, že současné úrovně koruny k euru jsou pro ni přijatelné a nevidí důvod jakkoliv zasahovat, může koruna dále oslabit.
- Na měnovém páru s americkým dolarem se obchodovalo kolem hladiny 20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna dále ztrácela a v odpoledních hodinách se kurz nacházel na úrovni 6,61 CZK/PLN, blízko minima z března 2010.
- Zbylým středoevropským měnám se dařilo. Zlotý posílil k úrovni 4,17 PLN/EUR, na téměř měsíční maximum. Nejsilnější měnou regionu byl maďarský forint, který posílil i v souvislosti s rozhodnutím maďarského nejvyššího soudu o cizoměnových hypotékách a zamířil pod hranici 300 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro v dopoledních hodinách vůči dolaru posilovalo. Po lepších dopoledních datech z USA však své zisky odevzdalo. Obchodovalo se v pásmu 1,374 až téměř 1,38 USD/EUR. Ani během dnešního dne neočekávám na zveřejněné statistiky výraznější reakce. Klíčový bude až středeční výsledek zasedání FOMC (Fed).
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Zasedání bankovní rady ČNB
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen (listopad)
- Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (prosinec)
- USA: Index spotřebitelských cen (listopad)