ČR: Běžný účet platební bilance v říjnu skončil přebytkem ve výši 9,9 mld. korun.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v prosinci podle předběžného odhadu poklesl na 51,3 z listopadových 52,7 bodu.
Polsko:Spotřebitelská inflace v listopadu zpomalila na 1,3 % r/r z říjnových 1,8 % r/r. Běžný účet platební bilance v říjnu skončil schodkem ve výši 457 mil. eur.
USA: Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m. Index PMI ve zpracovatelském sektoru v prosinci poklesl na 53,9 z listopadových 55,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v pátek nejenom že dokázala vůči euru udržet čtvrteční zisky, ale ještě mírně posílila. Během dne převažovaly obchody kolem hladiny 25,80 CZK/EUR. Běžný účet platební bilance v říjnu skončil poprvé od května v přebytku, a to konkrétně ve výši 9,9 mld. korun. Za přebytkem běžného účtu stál slabší odliv dividend (10,4 mld. korun) v tomto měsíci a vysoké kladné saldo bilance zboží a služeb ve výši 25,9 mld. korun.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek oslabila a během odpoledne se přiblížila těsně k hladině 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým v závěru týdne pokračovalo obchodování v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek maďarský forint vůči euru pohyboval především těsně pod hladinou 324 HUF/EUR, avšak výjimkou nebyly ani obchody nad touto úrovní. Polský zlotý posílil vůči euru z ranních 4,305 až na pozdně odpoledních téměř 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pátek dopoledne po výrazně slabších datech (indexy PMI) z Francie a z Německa oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,13 USD/EUR. Rychlejší růst maloobchodních tržeb v USA potom odpoledne odstartoval další eurové ztráty k 1,127 USD/EUR. Krátce ke statistkám PMI. Zatímco v Německu v prosinci pokračoval pozvolný pokles podnikatelských nálad v průmyslu (51,5 bodu) i ve službách (52,5 bodu), tak ve Francii to byl v případě služeb strmý pád (49,6 z listopadových 55,1 bodu). V Německu i v prosinci pokračoval pokles nových exportních zakázek ve zpracovatelském průmyslu, což na optimismu směrem do začátku příštího roku rozhodně nepřidává. Pod výrazný pokles francouzského PMI ve službách se v prosinci nepochybně promítly protesty, které Francii zmítají od konce listopadu.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen průmyslových výrobců (listopad), Ceny vývozu a dovozu (říjen)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (listopad), Obchodní bilance (říjen)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (listopad)
USA: Index výrobní aktivity z okolí New Yorku – Empire Manufacturing (prosinec), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (prosinec)