Akcenta top

Ranní zprávy 17.2.2017

Ranní zprávy 17.2.2017
CZ2017-02-17 

Klíčové události

  • Polsko: Změna zaměstnanosti v lednu +4,5 % r/r. Průměrná mzda v lednu +4,3 % r/r.
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 239 tisíc. Philadelphský Fed index v únoru vzrostl z 23,6 b. na 43,3 b. Nově zahájené stavby domů v lednu: 1246 tisíc. Stavební povolenky v lednu 1285 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna včera opět zůstala nehybná. Obchody se v průběhu dne odehrály na hodnotách v minimální vzdálenosti nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Ekonomický kalendář s novými daty byl prázdný a novinky nenabídne ani dnes. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dařilo. Do obchodní seance vstoupila kolem hladiny 25,45 CZK/USD a do závěru odpoledne posílila k úrovni 25,31 CZK/USD. Pohyby domácí měny k zlotému nebyly příliš výrazné. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,257 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejlepší výsledek maďarský forint, který do pozdních odpoledních hodin posílil k hranici 307,4 HUF/EUR. Momentálně je tak na nejsilnějších hodnotách za poslední měsíc. Zlotý nevykázal podstatnější změny a ukončil na 4,318 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru panoval klid. Americký dolar ignoroval dobré výsledky nových makrodat a do vedení se naopak dostalo euro, které do konce evropské seance posílilo k 1,067 USD/EUR. Přestože čísla přicházející ze Spojených států jsou v poslední době celkově optimistická, přesto investoři zůstali vůči dolaru poněkud zdrženlivý. Tato skutečnost má podle všeho co do činění s nejistotou ohledně očekáváného zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fedu). Pravděpodobnost zvýšení sazeb na březnovém zasedání se podle tržních odhadů zvýšila na 30%, nicméně podle nás je březnový termín příliš brzy na to, aby se trhy připravily na tuto změnu. Místo toho si myslíme, že březnové zasedání by pro Fed bylo vhodnou příležitostí připravit trhy na zvýšení sazeb, které by se následně mohlo odehrát na příštím zasedání 2-3. května.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Průmyslová produkce (leden), Ceny průmyslových výrobců (leden), Maloobchodní prodeje (leden)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (prosinec)
  • USA: Conference Board – hlavní ukazatel (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností