ČR: Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 1,8 % m/m a o 6,4 % r/r. Průmyslová produkce v lednu poklesla o 0,5 % m/m a vzrostla o 5,5 %. Běžný účet platební bilance ve 4. čtvrtletí 2013 byl schodkový ve výši 370,9 mil. EUR.
Slovensko: Průmyslové objednávky v lednu vzrostly o 6,1 % m/m a o 9,2 % r/r.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti ve 4. čtvrtletí 2013 vzrostla o 0,1 % kv./kv. a poklesla o 0,5 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,5 % m/m a o 1,2 % r/r.
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v březnu poklesla na 79,9 bodu z únorových 81,6 bodu. Produkční ceny v únoru poklesly o 0,1 m/m % a vzrostly o 0,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Obchodování koruny k euru se v pátek odehrávalo několik haléřů nad hladinou 27,30 CZK/EUR. Dopolední statistiky na kurz koruny neměly vliv. Souhrnně druhý březnový týden nepřinesl na měnovém páru koruny s eurem téměř žádné pohyby, a to navzdory zveřejnění celé řady domácích ekonomických statistik. Pravděpodobnost, že se ve druhé polovině března bude kurz koruny k euru i nadále nacházet v blízkosti úrovně 27,30 CZK/EUR, je poměrně vysoká.
CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna během pátku posílila a vrátila se zpět pod hladinu 19,70 CZK/USD. Zisky si připsala i v souhrnu za druhý březnový týden. Na měnovém páru s polským zlotým se koruna během pátku nacházela v blízkosti lednových maxim a krátce se dostala i na nejsilnější úrovně za poslední čtyři měsíce. Na mezibankovním trhu se obchodovalo ponejvíce v pásmu 6,44 – 6,46 CZK/PLN. Zisky si koruna k polské měně připsala i za celý týden.
HUF/EUR & PLN/EUR: Polský zlotý zůstává vůči euru pod prodejním tlakem. V pátek se kurz zlotého krátce kotoval nad hladinou 4,24 PLN/EUR, na více jak měsíčním minimu. Podobně jako zlotý je na tom i maďarský forint, který se krátce pohyboval na hladině 315 HUF/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro v pátek smazalo část čtvrtečních ztrát a obchodování se vrátilo nad hladinu 1,39 USD/EUR. K posílení eura odpoledne domohl i horší údaj o spotřebitelské důvěře v USA. V pondělí ráno se euro obchoduje pod hladinou 1,39 USD/EUR. Výsledky referenda na Krymu o připojení poloostrova k Ruské federaci zatím žádné výprodeje společné měny nepřinesly a daří se i akciovým trhům napříč Evropou. Klíčovou událostí týdne bude zasedání amerických centrálních bankéřů v úterý a ve středu. Důležité bude sledovat i další geopolitický vývoj mezi EU a USA na straně jedné a Ruskem na straně druhé.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (únor), Indexy cen vývozu a dovozu (leden), Běžný účet platební bilance (leden)
Eurozóna: index spotřebitelských cen (únor)
Polsko: Běžný účet platební bilance, Obchodní bilance (leden), Index spotřebitelských cen – jádrový (únor)
USA: Index podnikatelské nálady v okolí New Yorku (březen), Průmyslová výroba (únor)