ČR: Ceny v průmyslu v březnu poklesly o 0,2 % m/m a o 0,8 % r/r. Dovozní ceny v únoru vzrostly o 2,9 % r/r a vývozní ceny o 4,4 % r/r. Podle guvernéra ČNB M. Singera by se kurz koruny k euru bez použití intervencí pohyboval kolem hladiny 27 CZK/EUR.
Slovensko: Spotřebitelská inflace v březnu ve srovnání s únorem stagnovala a poklesla o 0,2 % r/r.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,9 % m/m a o 0,5 % r/r.
Polsko: Jádrová spotřebitelská inflace v březnu vzrostla o 0,3 % m/m a o 1,1 % r/r. Zaměstnanost se v březnu zvýšila o 0,5 % r/r a průměrná hrubá mzda o 4,8 % r/r.
USA: Započatá výstavba domů v březnu vzrostla o 2,8 % a počet nově vydaných stavebních povolení se snížil na 2,4 %. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 0,7 % m/m a podle Béžové knihy Fedu se ekonomická aktivita zvýšila ve většině regionů USA.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Obchodování koruny s eurem pokračovalo podobně jako v předchozích dnech bez jakýchkoliv změn. Kurz se nacházel lehce nad hladinou 27,40 CZK/EUR a obchodovalo se v rozpětí maximálně několika haléřů. Podobný charakter obchodování lze očekávat i ve druhé polovině týdne. Ranní inflační statistiky neměly podle předpokladů na hodnotu kurzu žádný dopad.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna kopírovala vývoj na eurodolaru. Zatímco v dopoledních hodinách mírně posilovala, tak odpoledne své zisky odevzdala. Obchodovalo se v pásmu 19,80- 19,90 CZK/USD. Podobně tomu bylo i na měnovém páru s polským zlotým. Část dopoledních zisků koruna v závěru dne odevzdala a kurz se pozdě odpoledne kotoval nad úrovní 6,55 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Polský zlotý se i ve středu nacházel vůči euru pod prodejním tlakem a odpoledne testoval úterní minima na úrovni 4,195 PLN/EUR. Maďarský forint se k euru z denního nadhledu pohyboval kolem úrovně 308 HUF/EUR.
USD/EUR: Zatímco euro v dopoledních hodinách posilovalo, tak odpoledne pro změnu ztrácelo. Kurz se však udržel nad hladinou 1,38 USD/EUR. Spotřebitelská inflace v eurozóně naplnila původní odhady, avšak v řadě zemí EMU je růst cen velmi nízký či dokonce záporný. Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka (ECB) na některém z jarních zasedání dále uvolní měnovou politiku, je tedy poměrně vysoká. Data z USA lze hodnotit smíšeně. Na jednu stranu horší výsledky dat z trhu nemovitostí, na straně druhé vyšší růst průmyslové výroby.
Očekávaná data a události
Německo: Index cen výrobců (březen)
Polsko: Obchodní bilance, Průmyslové tržby, Index cen výrobců (březen)
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (duben)