Akcenta top

Ranní zprávy 17.4.2015

Ranní zprávy 17.4.2015

Klíčové události

  • EU: Registrace nových vozidel v březnu vzrostla o 10,6 % r/r.
  • Polsko: Jádrová spotřebitelská inflace v březnu vzrostla o 0,1 % m/m, respektive o 0,2 % r/r.
  • USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu vzrostl na 294 tis. Počet stavebních povolení v březnu poklesl o 5,7 % m/m na 1,039 mil. (přepočet na celý rok) a počet zahájených novostaveb vzrostl o 2 % m/m na 926 tis. (přepočet na celý rok). Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie se v dubnu zvýšil na 7,5 z březnových 5 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna ve čtvrtek dopoledne vůči euru dále oslabovala a rozšířila tak své středeční ztráty. Krátce se obchodovalo nad hladinou 27,50 CZK/EUR. Během odpoledne však většinu dopoledních ztrát smazala a vrátila se k úrovni 27,40 CZK/EUR. Včerejší den nenabídl žádná zajímavá domácí ekonomická data a ani dnešek nebudou zveřejněny žádné významnější statistiky. Koruna se v posledních týdnech dostala do slepé uličky a její pohyby jsou výrazně nižší než na začátku letošního roku. Na jedné straně koruně v posílení brání hranice 27 CZK/EUR + kurzový polštář nad touto hranicí (cca 20-30 haléřů). Na druhé straně na základě domácího ekonomického vývoje není příliš důvodů k tomu, aby koruna oslabila zpět nad hladinu 28 CZK/EUR. Obchodování v rozmezí 27,30 – 27,60 CZK/EUR je tak pro dnešek i pro nadcházející dny tou nejpravděpodobnější variantou.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve čtvrtek ráno oslabovala, avšak v dalších hodinách i během odpoledne dokázala ranní ztráty smazat a zamířit k úrovni 25,60 CZK/USD. K posílení koruny přispěla horší data z USA. Útok dolaru na nová letošní maxima se tak odkládá. Vůči polskému zlotému se koruna nadále pohybovala nad hladinou 6,80 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny k euru ztrácely. Zatímco maďarský forint zamířil nad hladinu 300 HUF/EUR a byl nejslabší měnou regionu, tak polský zlotý dokázal část dopoledních ztrát vůči euru umazat a v závěru odpoledne se nacházel kolem úrovně 4,02 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru v souhrnu za celý den posílilo k úrovni 1,07 USD/EUR, tj. na týdenní maximum. Euru k posílení pomohla i horší data z USA, která dále snižují pravděpodobnost, že Fed zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání. Dnes bude zajímavé sledovat především březnová inflační data, a to jak z eurozóny, tak z USA.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index cen výrobců (březen)
  • Eurozóna: Index spotřebitelských cen (březen)
  • USA: Index spotřebitelských cen (březen), Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (duben)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností

Zastavení obchodů a transakcí do Ruska a Běloruska

 

Vážení klienti,

vzhledem k válce na Ukrajině nebude od 21. března 2022 docházet k realizaci plateb s ruskými a běloruskými partnery/bankami.
 
Omlouváme se za případné komplikace.
 
Vaše AKCENTA CZ