Akcenta top

Ranní zprávy 17.4.2015

Ranní zprávy 17.4.2015

Klíčové události

  • EU: Registrace nových vozidel v březnu vzrostla o 10,6 % r/r.
  • Polsko: Jádrová spotřebitelská inflace v březnu vzrostla o 0,1 % m/m, respektive o 0,2 % r/r.
  • USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu vzrostl na 294 tis. Počet stavebních povolení v březnu poklesl o 5,7 % m/m na 1,039 mil. (přepočet na celý rok) a počet zahájených novostaveb vzrostl o 2 % m/m na 926 tis. (přepočet na celý rok). Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie se v dubnu zvýšil na 7,5 z březnových 5 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna ve čtvrtek dopoledne vůči euru dále oslabovala a rozšířila tak své středeční ztráty. Krátce se obchodovalo nad hladinou 27,50 CZK/EUR. Během odpoledne však většinu dopoledních ztrát smazala a vrátila se k úrovni 27,40 CZK/EUR. Včerejší den nenabídl žádná zajímavá domácí ekonomická data a ani dnešek nebudou zveřejněny žádné významnější statistiky. Koruna se v posledních týdnech dostala do slepé uličky a její pohyby jsou výrazně nižší než na začátku letošního roku. Na jedné straně koruně v posílení brání hranice 27 CZK/EUR + kurzový polštář nad touto hranicí (cca 20-30 haléřů). Na druhé straně na základě domácího ekonomického vývoje není příliš důvodů k tomu, aby koruna oslabila zpět nad hladinu 28 CZK/EUR. Obchodování v rozmezí 27,30 – 27,60 CZK/EUR je tak pro dnešek i pro nadcházející dny tou nejpravděpodobnější variantou.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve čtvrtek ráno oslabovala, avšak v dalších hodinách i během odpoledne dokázala ranní ztráty smazat a zamířit k úrovni 25,60 CZK/USD. K posílení koruny přispěla horší data z USA. Útok dolaru na nová letošní maxima se tak odkládá. Vůči polskému zlotému se koruna nadále pohybovala nad hladinou 6,80 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny k euru ztrácely. Zatímco maďarský forint zamířil nad hladinu 300 HUF/EUR a byl nejslabší měnou regionu, tak polský zlotý dokázal část dopoledních ztrát vůči euru umazat a v závěru odpoledne se nacházel kolem úrovně 4,02 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru v souhrnu za celý den posílilo k úrovni 1,07 USD/EUR, tj. na týdenní maximum. Euru k posílení pomohla i horší data z USA, která dále snižují pravděpodobnost, že Fed zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání. Dnes bude zajímavé sledovat především březnová inflační data, a to jak z eurozóny, tak z USA.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index cen výrobců (březen)
  • Eurozóna: Index spotřebitelských cen (březen)
  • USA: Index spotřebitelských cen (březen), Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (duben)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností