Polsko:Inflace bez cen potravin a energií v březnu +0,7 % r/r.
USA:Maloobchodní prodeje v březnu +0,6 % m/m. Newyorský Fed index v dubnu poklesl z 22,5 b. na 15,8 b. Podnikové zásoby v únoru +0,6 % m/m. NAHB index trhu s bydlením v dubnu poklesl ze 70 b. na 69 b. TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky v únoru: 49 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna, stejně jako zbylé měny v regionu, včera posílila a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala v blízkosti hranice 25,25 CZK/EUR. Ekonomický kalendář již nenabídl nové statistiky a novinky nepřinese ani dnes.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem si koruna připsala zisky v návaznosti na slábnutí dolaru na hlavních trzích. Do konce obchodní seance se posunula k 20,42 CZK/USD a byla tak nejsilnější za poslední tři týdny. Vůči zlotému naopak navázala na oslabující trend z předchozích dní a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,082 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se vydařil vstup do nového týdnu, když rozšířil zisky z konce minulého týdne a do pozdního odpoledne posílil k hladině 310,2 HUF/EUR. Momentálně je nejsilnější od začátku února. Polský zlotý vůči euru rovněž posiloval a do závěru odpoledne si přilepšil k hladině 4,153 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme byli svědky dalšího slábnutí amerického dolaru vůči euru směrem k 1,238 USD/EUR, které ale tentokrát nebylo podle všeho taženo především obavami ohledně konfliktu se Sýrií, ale celkově zájmem investorů prodávat dolarová aktiva, což se promítlo zejména v nárůstu výnosů na dluhopisových trzích, ale zároveň i poklesu akciových indexů. Z pohledu ekonomického kalendáře nebude tento týden příliš zajímavý, nicméně ve středu má být zveřejněna Béžová kniha Fedu, která představuje report ohledně aktuálního stavu americké ekonomiky. Její obsah by s eurodolarem již mohl zahýbat.
Očekávaná data a události
Německo: ZEW index ekonomického sentimentu (duben)
USA: Nově zahájené stavby domů (březen), Stavební povolenky (březen), Průmyslová produkce (březen)