Akcenta top

Ranní zprávy 17.4.2019

Ranní zprávy 17.4.2019
CZ2019-04-17 

Klíčové události

 • ČR: Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly o 0,5 % m/m a o 3,8 % r/r.
 • Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu vzrostl na 4,5 z březnových -2,5 bodu.
 • Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v březnu zrychlily na 1,4 % r/r z únorových 1,0 % r/r.
 • USA: Průmyslová produkce v březnu poklesla o 0,1 % m/m. Index NAHB mapující situaci na trhu nemovitostí v dubnu vzrostl na 63 z březnových 62 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna vůči euru v úterý oslabila, když se obchodování v odpoledních hodinách krátce dostalo těsně pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Z týdenního nadhledu by se však měla koruna udržet v rozmezí 25,60- 25,70 CZK/EUR. Z březnového vývoje cen výrobců vyplynulo, že domácí inflační tlaky zůstávají poměrně silné, což by se mělo v dalších měsících odrážet i do spotřebitelské inflace. Konkrétně v průmyslu v březnu pokračoval silný růst cen elektřiny a zdražovala i ropa. Jednoznačný je i růst cen zemědělských výrobců a to výhradně u rostlinné výroby – lze předpokládat, že se vyšší ceny výrobců promítnou i do pokračujícího růstu cen potravin. S ohledem na zakázky veřejného sektoru a nedostatek zaměstnanců v březnu dále zrychlil růst cen ve stavebnictví.
 • USDCZK & PLNCZK: Další několikahaléřové ztráty si koruna včera připsala vůči americkému dolaru a obchodování se odehrávalo okolo hladiny 22,70 CZK/USD. A mírnému oslabení se nevyhnula koruna ani na měnovém páru s polským zlotým, kde se odpoledne obchodování odehrávalo na horní straně hranice 6 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru posílil těsně pod hladinu 320 HUF/EUR, kde se následně pohyboval po většinu dne. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo v rozmezí 4,27 – 4,28 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v úterý dopoledne oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,13 USD/EUR. Kolem 1,13 se následně obchodovalo po zbytek dne. Důvěra investorů v evropskou ekonomiku podle indexu ZEW v dubnu vzrostla, když se ZEW poprvé od loňského května se dostal do plusových hodnot (optimistická očekávání převažují nad pesimistickými). Z velké části k tomu přispěl pokles obav z negativního vývoje globální ekonomiky. Důvěra investorů se v dubnu zvýšila i pro Německo, které je z pohledu vývozu poměrně silně exponované právě na vývoji globální ekonomiky a Číny.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Index spotřebitelských cen (březen) – finální údaj, Běžný účet platební bilance (únor)
 • Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (březen)
 • USA: Obchodní bilance (únor), Velkoobchodní zásoby (únor), Béžová kniha – zhodnocení vývoje americké ekonomiky (Fed)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností