Klíčové události
• ČR: Ceny v průmyslu v květnu vzrostly o 0,4 % m/m a poklesly o 2,1 % r/r. Ceny v zemědělství v květnu poklesly o 2,2 % m/m a o 12,1 % r/r. Ceny vývozu v dubnu poklesly o 0,2 % r/r a ceny dovozu vzrostly o 0,5 % r/r.
• Německo: Index ZEW v červnu poklesl na 53,7 z květnových 61,2 bodu. Spotřebitelská inflace v květnu vzrostla o 0,1 % m/m a o 0,7 % r/r.
• Polsko: Jádrová spotřebitelská inflace v květnu vzrostla o 0,4 % r/r.
• USA: Počet nově zahájených staveb v květnu poklesl o 11,1 % m/m zatímco nově vydaná stavební povolení vzrostla o 11,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Obchodování koruny vůči euru probíhalo po většinu dne několik haléřů pod hladinou 27,30 CZK/EUR. Včera ráno zveřejněná data o vývoji inflace ve výrobě ukázala, že inflační tlaky jsou mezi výrobci minimální, byť k určitému mírnému tlaku na ceny začíná přece jen docházet. To se však netýká zemědělství, kde jsou ceny výrazně nižší, což znamená, že ani letos se u potravin zdražení obávat nemusíme. Koruna nemá momentálně důvod oslabovat, když ekonomická data hovoří jednoznačně pro posílení koruny. Na straně druhé však výraznějšímu posílení koruny brání intervenční hladina 27 CZK/EUR a „intervenční polštář“ nad touto hladinou zhruba v rozmezí 20- 30 haléřů.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem bylo obchodování v úterý hodně proměnlivé, ale v souhrnu za celý den koruna mírně oslabila. Vůči polskému zlotému se koruna i nadále pohybovala převážně pod hladinou 6,60 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny vůči euru posílily. Maďarský forint zamířil k úrovni 311 HUF/EUR, na maximum z minulého týdne. Polský zlotý posílil až k úrovni 4,14 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru včera euro k americkému dolaru v dopoledních hodinách a následně i zkraje odpoledne oslabovalo, avšak smíšená data z USA ve druhé polovině odpoledne nakonec znamenala, že euro část ztrát umazalo a kurz zavíral nad hladinou 1,12 USD/EUR. Dnešek bude významně ovlivněn večerním zasedáním americké centrální banky (Fed), která představí nový odhad HDP pro letošní rok a odhad na úrokové sazby. V otázce načasování prvního zvýšení sazeb se pravděpodobně od Fedu nic konkrétnějšího nedozvíme.
Očekávaná data a události
• Eurozóna: Index spotřebitelských cen (květen)
• Polsko: Průměrná mzda, Zaměstnanost (květen)
• USA: Zasedání FOMC (Fed)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.