Akcenta top

Ranní zprávy 17.7.2014

Ranní zprávy 17.7.2014

Klíčové události

ČR: Index cen výrobců v červnu 0,0 % m/m a -0,2 % r/r. Česká bankovní asociace očekává v roce 2014 tempo růstu HDP 2,4 %.
Polsko: Inflace bez cen potravin a energií v červnu +1,0 % r/r. Změna zaměstnanosti za červen +0,7 % r/r.
Eurozóna: Obchodní bilance v květnu v přebytku 15,3 mld. eur.
USA: Index cen výrobců v červnu +0,4 % m/m a +1,9 % r/r. Průmyslová produkce v červnu +0,2 % m/m. Využití průmyslových kapacit v červnu na úrovni 79,1 %. Guvernérka Fedu Janet Yellenová v rámci dvoudenního vystoupení ve svém druhém projevu navázala na témata, kterým se věnovala v úterý. Yellenová především zdůraznila, že se Fedu zatím nepodařilo dosáhnout ani inflačního cíle, ani cílené hranice nezaměstnanosti. Zopakovala také, že úrokové sazby zůstanou nízko dlouhodobě i po ukončení programu kvantitativního uvolňování. Včerejší komentáře šéfky Fedu na rozdíl od jejích úterních vyjádření neměly na vývoj na trzích výrazný vliv.


Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru nepatrně oslabila. Kurz se kolem 17. hodiny pohyboval na hladině 27,43 CZK/EUR. Výsledek indexu PPI neměl podle očekávání na vývoj na trhu žádný vliv. Nehledě na prázdný ekonomický kalendář, i dnes bude kurz koruny s nejvyšší pravděpodobností postrádat impuls k jakékoliv významnější změně.

  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru zamířila v průběhu včerejší obchodní seance směrem k hranici 20,30 CZK/USD. Nejvýše se kurz vyšplhal k úrovni 20,28 CZK/USD. Domácí měna díky korekci během pozdního odpoledne část svých ztrát umazala a uzavřela na 20,24 CZK/USD. Pohyby koruny na páru se zlotým se odehrály v pásmu 6,625 – 6,642 CZK/PLN. Kurz se v závěru odpoledne pohyboval na hladině 6,637 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zlotý po výkyvech na obě strany ukončil mírně silnější na hranici 4,130 PLN/EUR. Drobné zisky si připsal i forint, který se kolem 17. hodiny kotoval na úrovni 308,9 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Americký dolar včera navázal na posilující trend z předchozího dne a rozšířil tak vůči euru své zisky. Kurz eurodolaru se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 1,353 USD/EUR. Dolar se v současné době pohybuje na nejsilnějších hodnotách od poloviny června.Očekávaná data a události

  • Polsko: Průmyslová produkce (červen)
  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace (červen)
  • USA: Nově zahájené stavby domů (červen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (červenec)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností