Akcenta top

Ranní zprávy 17.9.2015

Ranní zprávy 17.9.2015
CZ2015-09-17

Klíčové události


• ČR: Index cen průmyslových výrobců v srpnu -0,8 % m/m a -3,7 % r/r.
• Polsko: Změna zaměstnanosti v srpnu +1 %. Průměrná mzda v srpnu +3,4 % r/r. Inflace bez cen potravin a energií v srpnu +0,4 % r/r.
• Eurozóna: Harmonizovaná inflace v srpnu 0,0 % m/m a +0,1 % r/r.
• USA: Index spotřebitelských cen v srpnu -0,1 % m/m a +0,2 % r/r. 


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Výkyvy koruny na páru s eurem včera sice nebyly nijak dramaticky velké, na druhou stranu vývoj kurzu byl relativně rozkolísaný. Koruna několikrát obrátila směr a na konci obchodní seance se pohybovala na úrovni 27,08 CZK/EUR. Očekáváme, že i během nadcházejících dní se domácí měna od současných hodnot příliš nevzdálí.
• USDCZK & PLNCZK: Pohyby koruny vůči americkému dolaru se odehrávaly pod taktovou dění na hlavních trzích. Koruna tudíž zamířila nad hranici 24 CZK/USD a v průběhu dopoledne oslabila k hladině 24,12 CZK/USD. V odpoledních hodinách došlo ke korekci, díky které se vrátila na 23,97 CZK/USD. Na páru se zlotým byl vývoj opačný. Koruna nejdříve posílila, ale nakonec uzavřela ve ztrátě kolem hranice 6,46 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si polepšily. Maďarský forint posílil až k 311 HUF/EUR, ale poté část zisků odevzdal. Kolem 17. hodiny se kotoval na 311,4 HUF/EUR. Zlotému se podařilo dosáhnout k hranici 4,19 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl nejdříve navrch americký dolar, který posílil k 1,122 USD/EUR. Odpoledne byla zveřejněna americká inflace, která vykázala horší než očekávané výsledky a poslala dolar zpět k 1,129 USD/EUR. Nízký růst cen nahrává tomu, že americká centrální banka (Fed) odloží zvýšení úrokových sazeb do 4. čtvrtletí. Dnes se ve večerních hodinách dozvíme závěry z dvoudenního jednání komise Fedu. Přes den bude sice zveřejněno několik důležitých dat ze Spojených států, která by eurodolar mohla více rozhýbat, ale pozornost investorů se upne především na Fed. Pokud by ke zvýšení sazeb došlo už dnes, centrální banka by tím finanční trhy zaskočila a dolar by prudce posílil. Pravděpodobnější je, že se změnami se ještě počká. Ať už bude rozhodnutí Fedu jakékoliv, je zřejmé, že se v příštích dnech dočkáme vyšší volatility.


Očekávaná data a události

 
• Polsko: Průmyslová produkce (srpen), Maloobchodní prodeje (srpen), Ceny průmyslových producentů (srpen), Zápis ze zasedání centrální banky
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Stavební povolenky (srpen), Běžný účet platební bilance (2. kvartál), Nově zahájené stavby domů (srpen), Tisková konference FOMC a rozhodnutí o úrokové sazbě
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností