Akcenta top

Ranní zprávy 17.9.2018

Ranní zprávy 17.9.2018
CZ2018-09-17 

Klíčové události

  • Polsko: Inflace bez cen potravin a energií v srpnu +0,9 % r/r. 
  • Eurozóna: Obchodní bilance v červenci v přebytku 12,8 mld. EUR. 
  • USA: Ceny dováženého zboží v srpnu -0,6 % m/m. Maloobchodní prodeje v srpnu +0,1 % m/m. Využití průmyslových kapacit v srpnu: 78,1 %. Průmyslová produkce v srpnu +0,4 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v září vzrostla z 96,2 b. na 100,8 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna v minulém týdnu vůči euru posílila a v jeho druhé polovině se nacházela v blízkosti hladiny 25,50 CZK/EUR, kde se pohybovala naposledy na začátku srpna. Koruně pomohla další silná data z domácí ekonomiky, na jejichž základě z České národní banky (ČNB) zintenzivnily hlasy ještě o dvojím zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Česká měna se zároveň dostala na úrovně, které jsou z hlediska vývoje české ekonomiky daleko více ospravedlnitelné, než kurz 26 CZK/EUR, který jsme viděli na začátku července. Na základě v září zveřejněných statistik v kombinaci s prohlášeními členů bankovní rady ČNB (Rusnok, Hampl, Benda) lze říci, že zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání ČNB (26.9.) je téměř jisté. Pokud zvolíme přeci jen opatrnější tón, tak velmi pravděpodobné.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru nejdříve lehce posílila, později obrátila směr a obchodní seance završila v červených číslech na 21,87 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měně podařilo udržet si zisky a kolem 17. hodiny se pohybovala na 5,915 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Polský zlotý i maďarský forint si v pátek vůči euru připsaly ztráty. Zlotý se v závěru odpoledne kotoval na 4,309 PLN/EUR a maďarský forint ukončil v blízkosti hranice 325 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Euro na konci minulého týdne korigovalo zisky ze čtvrtka, kdy je posbíralo v reakci na zasedání Evropské centrální banky (ECB). V pátek se v závěru evropského obchodování pohybovalo u 1,165 USD/EUR. Zasedání ECB bylo minulý týden jednoznačně nejvýznamnější makroekonomickou událostí, byť ECB neučinila žádnou změnu v měnové politice. Co se týče plánovaného ukončení kvantitativního uvolňování, tak explicitně sice od ECB jednoznačně nezaznělo, že k závěru letošního roku QE definitivně skončí, avšak vše nasvědčuje tomu, že se tak opravdu stane. Pro zajímavost, Americká centrální banka (Fed) ukončila třetí program QE v říjnu 2014, tj. před čtyřmi roky.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index cen výrobců (srpen)
  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace (srpen), Projev členů ECB (Coeuré, Mersch a Praet)
  • USA: Newyorský Fed index (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností