Klíčové události
- ČR: Ceny v průmyslu v květnu ve srovnání s předchozím měsícem poklesly o 0,3 % a meziročně oproti loňskému květnu vzrostly o 0,3 %. Ceny v zemědělství meziměsíčně poklesly o 1,8 %, meziročně však o 8,0 % vzrostly. Běžný účet platební bilance skončil v dubnu přebytkem ve výši 4,17 mld. korun.
- Eurozóna: Obchodní bilance byla v dubnu přebytková ve výši 16,1 mld. eur.
- USA: Index průmyslové aktivity v okolí New Yorku v červnu vzrostl na 7,84 bodu z květnových –1,43 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se vstup do nového týdne vydařil a vůči společné evropské měně posílila. Dění na domácí politické scéně dopad na korunu v podstatě nemělo a ta výrazněji nereagovala ani na zveřejněná ekonomická data. Důvody, které stály za jejím posílením, se hledají těžko a jedná se především o technické faktory. Výhled vývoje koruny v dalších dnech tohoto týdne se rozchází z pohledu technické a fundamentální analýzy. Zatímco technické indikátory signalizují další možné oslabení koruny, tak ekonomická data hovoří pro její oslabení. Včerejší data z indexu cen výrobců ukázaly na kumulující se protiinflační rizika v domácí ekonomice a silnější koruna se pravděpodobně nebude zamlouvat ani členům bankovní rady České národní banky (ČNB). Centrální bankéři zasedají již příští týden a jejich komentáře by měly vyznít ve prospěch posunu koruny směrem k hranici 26 CZK/EUR. K americkému dolaru koruna rovněž posílila a během odpoledních hodin se obchodování přesunulo k hladině 19,20 CZK/USD.
- Zbylé středoevropské měny, polský zlotý a maďarský forint, k euru rovněž dokázaly mírně posílit, ale jejich zisky ve srovnání s korunou byly výrazně menší.
- Na hlavním měnovém páru se obchodovalo v relativním poklidu nad hladinou 1,33 USD/EUR. Poklidný vývoj podtrhla i absence významnějších ekonomických dat.
Dnešní očekávaná data a události
- Německo: ZEW index (červen)
- Polsko: Zaměstnanost (květen)
- USA: Index spotřebitelských cen (květen), Započatá výstavba domů a stavební povolení (květen)