Eurozóna:Spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu stagnovaly a vzrostly o 1,6 % r/r. Jádrová složka inflace v prosinci vzrostla o 1,0 % r/r.
USA:Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 12. ledna poklesly na 213 tis. Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí Philadelphie v lednu vzrostl na 17 z prosincových 9,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru i ve čtvrtek pohybovala v okolí hladiny 25,55 CZK/EUR. V letošním roce jsou zatím velmi aktivní členové bankovní rady České národní banky (ČNB), když téměř nemine dne, aby se některý z nich nevyjádřil směrem k nadcházejícímu únorovému zasedání. Včera zveřejněný rozhovor s A. Michlem konkrétně vyzněl velmi podobně jako předchozí rozhovory s dalšími členy bankovní rady – ČNB v únoru s vysokou pravděpodobností zvýší úrokové sazby. Delší horizont vývoje sazeb A. Michl nechtěl signalizovat s ohledem na nejistou situaci v zahraničí. Kromě toho A. Michl zdůraznil, že zvýšení hlavní sazby (2T Repo) na 2 % je důležité i s ohledem na růst sazeb na spořících účtech, čímž by byly domácnosti motivovány k vyšší tvorbě úspor. Míra úspor domácností je přitom nyní nižší než před rokem 2008.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny s americkým dolarem se ve čtvrtek obchodovalo především nad hladinou 22,40 CZK/USD a na páru koruny s polským zlotým cca 4 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN, přičemž česká měna mírně posílila.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se i včera dařilo maďarskému forintu, který vůči euru rozšířil středeční zisky a posílil pod hladinu 320 HUF/EUR na nejsilnější hodnoty od loňského srpna. Opačným směrem se naopak vydal polský zlotý, který pozvolna oslaboval směrem k hladině 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek pokračovalo obchodování v blízkosti hladiny 1,14 USD/EUR, když obchody pod touto hladinou během dne převažovaly. V USA pokračuje tzv. shutdown, což se mimo jiné již projevilo výrazným nárůstem státních zaměstnanců, kteří žádají o podporu v nezaměstnanosti (v minulém týdnu 10 tis. oproti cca průměrným 1 tis.).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (listopad)
Polsko: Mzdy a zaměstnanost v soukromém sektoru, Průmyslová produkce, Index cen průmyslových výrobců (vše za prosinec)
USA: Průmyslová produkce (prosinec), Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (leden), Projevy centrálních bankéřů (Fed)