ČR:Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostla podle předběžného odhadu o 1,0 % k/k a 2,9 % r/r a v souhrnu za celý rok o 3,0 %.
Eurozóna:Registrace nových automobilův EU 25 v lednu poklesly o 4,6 % r/r.
Polsko:Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,1 % m/m a 0,9 % r/r.
USA:Průmyslová produkce v lednu poklesla o 0,6 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity v únoru vzrostla na 95,5 z lednových 91,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v pátek dařilo a vůči euru dokázala během dne posílit těsně pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Zatímco ve středu koruně k ziskům pomohl nárůst lednové inflace, tak v pátek to byl pro změnu rychlejší růst domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Strukturu HDP Český statistický úřad ještě nezveřejnil, ale z jeho komentáře je zjevné, že hlavním zdrojem růstu ve 4. čtvrtletí byla především zahraniční poptávka. Ostatně již měsíční statistiky ze zahraničního obchodu toto naznačovaly. Kladné příspěvky k růstu ekonomiky přišly i od investic a spotřeby domácností. V souhrnu za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o velmi solidní 3,0 %, když motorem růstu byly loni primárně investice a spotřeba domácností. Nadcházející týden bude na domácí makroekonomická data chudý. Dnes bude zveřejněn prosincový vývoj cen vývozu a dovozu, avšak tato statistika nemá potenciál kurz koruny významněji ovlivnit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek dokázala posílit a v odpoledních hodinách převažovaly obchody kolem hladiny 22,80 CZK/USD. Na měnovém páriu s polským zlotým koruna posílila až na úroveň 5,93 CZK/PLN – nejsilnější hodnoty od loňského září.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek mírně posílil k úrovni 318 HUF/EUR. Předchozí ztráty dokázal mírně korigovat i polský zlotý, který se po většinu pátku pohyboval v širším okolí hladiny 4,33 PLN/EUR. Zatímco v ČR a v Maďarsku inflace, především jádrová, na začátku roku výrazně zrychlila, tak v Polsku setrvala na nízkých hodnotách pod 1 %.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru sice zkraje odpoledne zamířilo až k hladině 1,124 USD/EUR, avšak jinak převažovaly obchody v rozmezí 1,125 – 1,13 USD/EUR. Automobilový sektor v Evropě se v posledních měsících nenachází zrovna ve skvělé kondice a lednová čísla o registraci nových automobilů v EU 25 tuto skutečnost potvrdila, když registrace zaznamenaly v lednu pátý meziroční pokles v řadě. V otázce obchodního jednání mezi USA a Čínou nebyla zveřejněna žádná zásadní informace. Podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga budou jednání pokračovat v tomto týdnu ve Washingtonu.
Očekávaná data a události
ČR: Indexy cen vývozu a dovozu (prosinec)
Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (leden)