Akcenta top

Ranní zprávy 18.06.2021

Ranní zprávy 18.06.2021
CZ2021_06_18

Klíčové události

  • Eurozóna: Index spotřebitelských cen se během května podle zpřesněných údajů meziměsíčně zvýšil o 0,3 %. Pokud jde o jeho srovnání s květnem roku 2020, zde byl zaznamenán růst o rovná dvě procenta.
  • USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti se do 12. června zastavil na počtu 412 tisíc, index výrobní aktivity z okolí Philadelphie se aktuálně pohybuje na hodnotě 30,7 bodu, zatímco index ekonomické aktivity CB se oproti tomu v tuto chvíli nachází na úrovni 69,2 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Ještě časně zrána se zdálo, že by koruna mohla během čtvrtečního dne svoji pozici vůči jednotné evropské měně posílit. Už během dopoledne ale začala postupně ztrácet půdu pod nohama a přicházet o své dřívější zisky. Výsledkem tohoto trendu pak bylo, že se její kurz vyšplhal až na hranici 25,52 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Vývoj na měnovém páru české koruny a amerického dolaru byl trochu odlišný, nicméně výsledek z něj pramenící se s předchozím případem v zásadě nelišil. I zde tuzemská měna vytrvale oslabovala, a to dokonce už od samého rána. Zavírací kurz se proto dostal na úroveň 21,38 CZK/USD. Zcela jiná situace panovala pro změnu na devizovém trhu, kde se koruna směňuje za polský zlotý a naopak. Zde česká měna až na drobné výjimky neustále posilovala, díky čemuž se jí podařilo snížit směnný kurz na hodnotu 5,61 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: A jak se dařilo ostatním středoevropským měnám? Maďarský forint má za sebou relativně špatný den. Vůči euru si totiž významně pohoršil – zatímco brzy ráno byla jednotná evropská měna k dostání za 351,9 forintu, pozdě odpoledne si už investoři museli připravit 354,9 forintu. V podobném duchu se nesl vývoj rovněž na měnovém páru eura a polského zlotého. I zde tahalo za delší konec pomyslného provazu právě euro, jemuž se podařilo dostat směnný kurz na konečných 4,55 PLN/EUR.
  • EURUSD: Kde se euru naopak během včerejšího dne příliš nedařilo, byl měnový pár s americkým dolarem. Ráno bylo na trzích k dostání za rovných 1,2 dolaru, následující hodiny nicméně přinesly postupné snižování směnného kurzu. Výsledkem tohoto procesí pak bylo, že poklesl až na úroveň 1,194 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (duben).
  • Německo: Index cen průmyslových výrobců (květen).
  • Polsko: Růst zaměstnanosti (květen), vývoj mezd v soukromém sektoru (květen).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností