Akcenta top

Ranní zprávy 18.10.2013

Ranní zprávy 18.10.2013

Klíčové události

  • Eurozóna: V srpnu byl na běžném účtu platební bilance vykázán přebytek ve výši 12 mld. eur. 
  • Německo: Německé ekonomické instituty srazily odhad růstu německé ekonomiky pro letošní rok na 0,4 % z původních 0,8 % a pro příští rok na 1,8 % z původních 1,9 %.
  • Polsko: Průmyslová produkce v září vzrostla o 9,6 % m/m a o 6,2 % r/r.
  • USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu činil 358 tis. Index výrobní aktivity z okolí Philadeplhie v říjnu poklesl na 19,8 bodu ze zářijových 15,0 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna vůči euru ve čtvrtek z denního nadhledu stagnovala a vývoj na tomto měnovém páru nebyl zdaleka tak zajímavý jako ve středu. Obchodování se až na výjimky odehrávalo v úzkém pásmu 25,64 – 25,69 (mezibankovní trh). Koruna se k euru aktuálně nachází na dvoutýdenních minimech. Výhled na další dny zůstává pro korunu negativní a ta by měla spíše dále oslabovat. 
  • Vůči americkému dolaru koruna výrazně posílila a v odpoledních hodinách se již nacházela pod hladinou 18,80 CZK/USD. Polský zlotý zkraje včerejšího dne mírně oslabil. Následně však během dne část ztrát dokázal smazat. Obchodovalo se povětšinou nad úrovní 6,15 CZK/PLN.
  • Ze zbylých středoevropských měn polská zlotý k euru mírně oslabil. Na druhé straně maďarský forint dále posílil a aktuálně se nachází již na úrovni 294 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru si euro vůči americké měně připsalo výrazné zisky a zamířilo vstříc letošním maximům. Tím je aktuálně hodnota 1,3710 USD/EUR ze závěru letošního ledna. Na včerejší posílení eura dokonale sedí známé heslo „Buy the Rumor, Sell the Fact“. Což lze volně přeložit jako „Kupuj fámy, prodávej fakta“. Zatímco americký dolar v předchozích dvou až třech týdnech mírně posiloval díky spekulacím ohledně dohody či nedohody amerických politiků o navýšení dluhového stropu, tak poté, co se američtí politici strop skutečně schválili, čelil výraznému výprodeji. Dohoda amerických politiků o dluhovém stropu je totiž jen dočasná, do začátku příštího roku. Oslabování dolaru může díky tomu pokračovat i v nadcházejících dnech. Ze střednědobé perspektivy by se však měla situace začít obracet, tj. americká měna by měla začít posilovat. 

Dnešní očekávaná data a události

  • Žádná významná data či události
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností