Klíčové události
- Slovensko: Spotřebitelská inflace v říjnu meziměsíčně stagnovala, meziročně ceny vzrostly o 0,7 %.
- ČR: Guvernér České národní banky (ČNB) M. Singer uvedl, že pokud kurzové intervence nepřinesou očekávané výsledky, může ČNB v nadcházejících 18 měsících korunu dále oslabit. Pravděpodobnost tohoto kroku je ale podle Singera nízká.
- ČR: Ceny v průmyslu poklesly v říjnu o 0,4 % m/m a v zemědělství o 1,8 % m/m. V meziročním srovnání ceny v průmyslu stagnovaly a v zemědělství poklesly o 3,3 %.
- Eurozóna: Spotřebitelská inflace v říjnu poklesla o 0,1 % m/m a vzrostla o 0,7 % r/r.
- Polsko: Jádrový index spotřebitelských cen v říjnu činil růst o 0,4 % m/m a o 1,4 % r/r.
- USA: Index podnikatelské nálady v okolí New Yorku v listopadu poklesl na -2,21 bodu. Průmyslová výroba v USA v říjnu poklesla o 0,1 % m/m a využití kapacit v americké ekonomice se v říjnu snížilo na 78,1 % ze zářijových 78,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Minulý týden přinesl další oslabení koruny na měnovém páru s eurem. V první polovině týdne se obchodování stabilizovalo těsně nad hranicí 27 CZK/EUR. Pokles HDP ve 3.čtvrtletí letošního roku však odstartoval tlak na další oslabení koruny. Ta se tak ve druhé polovině týdne obchodovala v pásmu 27,10 – 27,20 CZK/EUR. Tyto hodnoty domácím centrálním bankéřům vrásky nedělají, navíc guvernér ČNB Singer nevyloučil v případě potřeby další oslabení koruny. To je však zatím hudba budoucnosti a to s velkým odrazníkem. V tomto týdnu lze očekávat obchodování na současných úrovních, tj. lehce nad hladinou 27 CZK/EUR.
- Vůči americkému dolaru se koruna po celý minulý týden držela v 10haléřovém pásmu 20,10 – 20,20 CZK/USD. Zatímco v horizontu několika dnů nelze vyloučit návrat koruny k hranici 20 CZK/USD, případně i níže (v závislosti na vývoji eura k dolaru), tak z několikatýdenního nadhledu lze očekávat další tlak na oslabení koruny k americké měně. Vůči polskému zlotému koruna v pátek dále ztrácela a obchodovalo se již těsně na dohled hladiny 6,50 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn v pátek polský zlotý vůči euru mírně posílil až na odpoledních 4,18 PLN/EUR. Maďarský forint se obchodoval kolem hladiny 298 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne i nadále dařilo euru, které si vůči dolaru připsalo mírné zisky a přiblížilo se úrovni 1,35 USD/EUR. Zatímco z krátkodobé perspektivy není vývoj na tomto měnovém páru momentálně příliš zřejmý, tak z několikatýdenního nadhledu platí, že euro by mělo k dolaru dále oslabovat.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Obchodní bilance (září)
- USA: Čistý příliv dlouhodobého kapitálu (září), Projevy centrálních bankéřů (Dudley, Plosser)