ČR:Ceny v průmyslu v říjnu vzrostly o 0,5 %, zatímco poklesly o 1,7 % r/r. V zemědělství se ceny zvýšily o 2,9 %, avšak poklesly o 3,8 % r/r. Ceny vývozu v září poklesly o 0,2 % m/m a o 2,4 % r/r. Ceny dovozu v září oproti srpnu stagnovaly a poklesly o 3,0 % r/r.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 0,5 % r/r.
USA:Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,4 % m/m a o 1,6 % r/r. Po očištění o potraviny a energie spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 % m/m, respektive o 2,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru během státního svátku nacházela v blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. O den dříve, ve středu, koruna na zveřejněná data z domácí ekonomiky nijak nereagovala.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna během středy i čtvrtku dále ztrácela, když kopírovala vývoj na eurodolaru. Ve středu i ve čtvrtek odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 25,30 CZK/USD. Technické indikátory sice pro nejbližší dny mluví jednoznačně ve prospěch dalšího posilování dolaru, na druhé straně se však euro vůči dolaru přiblížilo na dohled minimům z roku 2015. Další posilování dolaru tak může být na několik dnů přerušeno a nelze vyloučit ani obrat trendu. Vůči polskému zlotému se obchodování odehrávalo kolem hladiny 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru nacházel v širším okolí hladiny 310 HUF/EUR – ve středu nad a ve čtvrtek pod touto úrovní. Polský zlotý ve středu i ve čtvrtek testoval hladinu 4,45 PLN/EUR – minimum zlotého od začátku července.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo ve středu i ve čtvrtek další oslabování eura vůči dolaru. Společná evropská měna ve čtvrtek odpoledne zamířila pod hladinu 1,07 USD/EUR, což jsou její nejslabší hodnoty za poslední rok. Za posledních sedm obchodních dnů euro oslabilo o více jak 5 %. Včera se o slovo přihlásili centrální bankéři. Podle Evropské centrální banky (ECB) chybí jasné důkazy o růstovém trendu jádrové inflace. Podle šéfky Fedu (americká centrální banka) by mohlo být relativně brzy vhodné zvýšit úrokové sazby. Po překladu - ECB na prosincovém zasedání velmi pravděpodobně prodlouží program výkupu cenných papírů QE dále za březen 2017 a Fed v prosinci naopak zvýší úrokové sazby.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev M. Draghiho ve Frankfurtu (prezident Evropské centrální banky)
Polsko: Růst mezd v podnikatelském sektoru, Růst zaměstnanosti (říjen)
USA: Indikátor vývoje ekonomiky (říjen), Projevy centrálních bankéřů