ČR:Na listopadovém zasedání bankovní rady ČNB pro vyšší sazby hlasovali V. Benda a T. Holub.
Eurozóna:Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 % m/m a 0,7 % r/r. Jádrová složka inflace vzrostla o 1,1 % r/r.
USA:Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 0,3 % m/m a stejný byl růst maloobchodních tržebi v tzv. kontrolní skupině.Průmyslová produkce v říjnu poklesla o 0,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v pátek ráno oslabila a zamířila nad hladinu 25,60 CZK/EUR. Tam se však dlouho nezdržela a ve zbytku dne se obchodovalo především těsně pod zmíněnou hladinou. Zveřejněný záznam z listopadového zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) ukázal, že pro zvýšení sazeb hlasovali V. Benda (dlouhodobě největší zastánce utahování měnové politiky) a T. Holub. Důležité je, že většina členů bankovní rady nevnímá případné krátkodobé zrychlení inflace nad 3 %, tj. nad horní hranici tolerančního pásma, jako ohrožení kredibility inflačního cíle. Tomu lze rozumět tak, že část centrálních bankéřů dočasně rychlejší růst inflace akceptuje a nehodlá kvůli tomu zvyšovat úrokové sazby. Pravdou je, že pokud inflace na začátku příštího roku zamíří nad 3 %, tak to bude především důsledkem zvýšení nepřímých daní. Stabilita úrokových sazeb nejméně do 1. čtvrtletí příštího roku podle nás zůstává nejpravděpodobnější variantou, a to i s ohledem na o něco slabší růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí ve srovnání s prognózou ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek posílila a během odpoledne se obchodování přeneslo pod hladinu 23,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna připsala ztrátu necelých 2 haléřů na úroveň 5,99 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 334–335 HUF/EUR. Polský zlotý mírně posílil a zamířil pod hladinu 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo euru, které se vzdálilo hranici 1,10 USD/EUR a v průběhu odpoledne vystoupalo až na úroveň 1,105. Dolaru v pátek odpoledne nepomohla ani čísla z americké ekonomiky, která vyzněla smíšeně (solidní růst maloobchodu, avšak výraznější pokles průmyslu).
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (říjen)
USA: Index vývoje trhu nemovitostí NAHB (listopad)