Akcenta top

Ranní zprávy 18.12.2013

Ranní zprávy 18.12.2013

Klíčové události

 • ČR: Bankovní rada ČNB rozhodla nadále používat devizový kurz jako nástroj měnové politiky a to minimálně do začátku roku 2015. ČNB oznámila, že bude bránit posílení koruny pod hladinu 27 CZK/EUR a na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechá kurz plovat dle nabídky a poptávky po české měně.
 • Eurozóna: Index spotřebitelských cen v listopadu poklesl o 0,1 % m/m a stagnoval na 0,9 % r/r.
 • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v prosinci vzrostl na 62,0 bodu z listopadových 54,6 bodu.
 • USA: Index spotřebitelských cen v listopadu stagnoval m/m a vzrostl o 1,2 % r/r. index sentimentu na trhu s bydlením (NAHB) v prosinci vzrostl na 58 bodů z listopadových 54 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

 • Koruna v tomto týdnu pokaždé klesla na nové minimum a včerejší den nebyl výjimkou. Klíčovou roli v tomto směru sehrálo zasedání bankovní rady ČNB. Koruna začala výrazněji oslabovat kolem poledne a v odpoledních hodinách se nacházela již na úrovni 27,70 CZK/EUR.
 • Mnohokrát za poslední měsíc v ranních zprávách zaznělo, že koruna nemá k oslabování žádný fundamentální důvod, že oslabení koruny je jen dočasné a brzy se vrátí zpět k úrovni 27 CZK/EUR. Tak to již po včerejšku tak úplně neplatí. Co se stalo tak závažného? ČNB jen změnila rétoriku a to dost podstatně. 7. listopadu, kdy byly vyhlášeny intervence, bylo v oficiálním dokumentu napsáno, že ČNB bude udržovat kurz koruny k euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Tato věta byla včera rozšířena, že ČNB bude bránit přílišnému posílení koruny pod 27 CZK/EUR. Naopak na slabší straně nechá ČNB korunu plovat podle nabídky a poptávky. Co to tedy znamená? Zjednodušeně to, že koruna bude k euru nejsilnější maximálně na 27 CZK/EUR, ale na druhé straně pro korunu neexistuje žádná explicitně stanovená minimální hladina. Z toho vyplývá, že koruna může být klidně slabší než 28 CZK/EUR a ČNB na to reagovat nebude. A tak lze předpokládat, že se trh tuto zatím fiktivní hladinu pokusí najít sám, tzn. že oslabování koruny může v nadcházejících dnech a týdnech spíše pokračovat.
 • Koruna samozřejmě ztrácela i k ostatním měnám. Vůči americkému dolaru zamířila nad hladinu 20,15 CZK/USD. K polskému zlotému až k úrovni 6,63 CZK/PLN. 
 • Ze středoevropských měn zlotý k euru mírně oslabil pod hladinu 4,18 PLN/EUR. Maďarský forint pro změnu k euru posílil, když maďarská centrální banka (MNB) podle předpokladů snížila úrokové sazby o 0,20 procentního bodu.
 • Na hlavním měnovém páru euro během dne oslabovalo, avšak v závěru dne část ztrát smazalo. Včerejší statistiky se do kurzu eura téměř nepromítly. Klíčové bude až dnešní rozhodnutí FOMC (Fed) o omezení programu kvantitativního uvolňování (QE).

Dnešní očekávaná data a události

 • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (prosinec)
 • Polsko: Průmyslové tržby (listopad)
 • USA: Zasedání FOMC (Fed), Stavební povolení a započaté stavby domů (listopad)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností