Akcenta top

Ranní zprávy 18.12.2015

Ranní zprávy 18.12.2015
CZ2015-12-18

Klíčové události

  • Polsko: Průmyslová produkce v listopadu +7,8 % r/r. Maloobchodní prodeje v listopadu +3,3 % r/r. Ceny průmyslových producentů v listopadu -1,8 % r/r. 
  • Německo: IFO index podnikatelské nálady v prosinci klesl ze 109 b. na 108,7 b. 
  • USA: Filadelfský Fed Index se v prosinci snížil z 1,9 b. na -5,9 b. Běžný účet platební bilance ve 3. kvartále v deficitu 124,1 mld. USD. Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti minulý týden: 271 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem se včera opět vůbec nic nedělo. Kurz nadále zůstává přikovaný k hranici 27 CZK/EUR a nejspíše na současných hodnotách zůstane až do konce roku. Co se týče ekonomického kalendáře, tak ten včera zel prázdnotou. Nejen dnes, ale i v dalších dnech bude situace obdobná. Letos už se nových dat z domácí ekonomiky nedočkáme. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru dále rozšířila své ztráty a do konce obchodní seance oslabila k hladině 24,96 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna nejdříve v dopoledních hodinách lehce posílila, posléze však obrátila směr a přesunula se do červených čísel. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,313 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn připoutal pozornost pouze polský zlotý, kterému se v průběhu dne podařilo posílit a uzavřel na úrovni 4,284 PLN/EUR. Pohyby forintu vůči euru byly během obchodních hodin naprosto nevýrazné. Kurz se stabilizoval v blízkosti hladiny 315,5 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera panoval po vyhroceném středečním večeru relativně klid. V průběhu evropské seance se výkyvy kurzu odehrály v úzkém pásmu 1,082 – 1,088 USD/EUR a v pozdních odpoledních hodinách se eurodolar kotoval na hranici 1,083 USD/EUR. Přes den bylo zveřejněno několik dat, ale jejich výsledky se do vývoje kurzu nepromítly. Nejdříve německý IFO index podnikatelské nálady zaostal za očekáváními. Odpoledne přišla čísla ze Spojených států. Filadelfský Fed Index vykázal místo předpokládaného malého snížení prudký propad, ale s eurodolarem tento špatný výsledek nezahýbal. Deficit běžného účtu se dále prohloubil, nicméně se nejedná se o podstatnou změnu. V nadcházejících dnech by obchodování eurodolaru nemělo být příliš rozkolísané, jelikož Fed naplnil očekávání investorů a trhy tím uklidnil. Stále však platí, že důležitá data přicházející z Ameriky mohou mít na dění na trhu výrazný vliv.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průměrná mzda (říjen)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (říjen)
  • USA: Projev člena Fedu (Lacker)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností