ČR: Ceny průmyslových výrobců v listopadu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 3,9 % r/r. V zahraničním obchodu v říjnu ceny vývozu vzrostly o 3,1 % r/r a ceny dovozu o 3,8 % r/r a směnné relace se tak s hodnotou 99,3 % nacházely pátý měsíc v řadě v záporu.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v listopadu poklesly o 0,2 % m/m a vzrostly o 1,9 % r/r. Jádrová složka inflace setrvala na 1,0 % r/r. Přebytek obchodní bilance v říjnu činil 14 mld. eur.
Polsko: Jádrová složka spotřebitelské inflace v listopadu zpomalila na 0,7 % r/r z říjnových 0,9 % r/r.
USA: Index výrobní aktivity z okolí New Yorku (Empire Manufacturing) v prosinci poklesl na 10,9 z listopadových 23,3 bodu. Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB v prosinci pokles na 56 z předchozích 60 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru v úvodu nového týdne pobíhalo kolem hladiny 25,80 CZK/EUR. Koruna sice až do začátku odpoledne mírně oslabovala, avšak ve zbytku odpoledne tyto mírné ztráty smazala. Ceny v průmyslu v listopadu oproti říjnu lehce poklesly, a to především kvůli propadu cen ropy. V meziročním srovnání však ceny v průmyslu i nadále rostly, když prim hrály v tomto směru dražší energie, především ropa (meziročně totiž byly totiž ceny ropy i přes listopadový pokles vyšší).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úvodu týdne umazala část ztrát z pátečního odpoledne a obchodování se v pondělí odpoledne přesunulo několik haléřů nad hladinu 22,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak oslabila o necelé dva haléře na 6,02 CZK/PLN v závěru pondělního odpoledne.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pondělí maďarský forint před dnešním zasedáním tamní centrální banky (MNB) vůči euru pohyboval v rozmezí 323 – 323,60 HUF/EUR. Polský zlotý posílil až na 4,28 PLN/EUR ke konci odpoledne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na začátku týdne dařilo euru, které především v dopoledních hodinách umazávalo páteční ztráty. Odpoledne se obchodovalo převážně v rozmezí 1,133 – 1,135 USD/EUR. Italská vláda představila Evropské komisi nový návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem k HDP ve výši 2,04 % namísto původních 2,4 %. Oproti tomu schodek Francie se bude pohybovat na 3,2 %, tj. pod požadovanou hranicí 3 %. Bude tak velmi zajímavé sledovat, zda Evropská komise zaujme k francouzskému rozpočtu stejně nekompromisní postoj jako k tomu italskému.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (prosinec)
Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (listopad)
USA: Zahájené stavby domů (listopad), Stavební povolení (listopad)