Akcenta top

Ranní zprávy 18.2.2016

Ranní zprávy 18.2.2016
CZ2016-02-18

Klíčové události


• ČR: Guvernér ČNB M. Singer uvedl, že stále trvá potřeba udržovat významně expanzivní měnové podmínky, a že udržitelné plnění inflačního cíle je podmínkou pro návrat ke standardní politice banky. Dodal také, že růst české ekonomiky nejspíše zpomalí, ale stále si udrží slušné tempo. Co se týče výhledu inflace, tak ta podle jeho slov v roce 2016 bude akcelerovat.  Viceguvernér M. Hampl řekl, že záporné sazby jsou nástrojem s hodně velkými náklady a malým výnosem. K tomu ještě podotkl, že každá změna ohledně záporných sazeb v eurozóně zpřísňuje domácí měnové podmínky a on osobně ji neschvaluje.
• Polsko: Ceny průmyslových producentů v lednu -1,2 % r/r. Průmyslová produkce v lednu +1,4 % r/r. Maloobchodní prodeje v lednu +0,9 % r/r.
• USA: Průmyslová produkce v lednu +0,9 % m/m. Využití průmyslových kapacit v lednu na úrovni 77,1 %. Nově zahájené stavby domů v lednu: 1099 tisíc. Index cen výrobců v lednu +0,1 % m/m a -0,2 % r/r. MBA žádosti o hypotéku v uplynulém týdnu +8,2 % t/t.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Koruna se včera vůči euru v podstatě nehýbala. Obchodování probíhalo na hranici 27,03 CZK/EUR. Vyjádření centrálních bankéřů z ČNB se do vývoje kurzu nepromítla. Nadále platí, že vzhledem k intervenčnímu režimu ČNB je posílení koruny ze současných hodnot vyloučené. Je také nepravděpodobné, že by koruna v dohledné době významněji oslabila. 
• USDCZK & PLNCZK: Volatilita domácí měny na měnovém páru s americkým dolarem byla během dne relativně nízká. Kolem 17. hodiny se pohybovala na mírně slabších hodnotách na 24,27 CZK/USD. Vůči zlotému koruna nejdříve oslabila, poté většinu ztrát umazala a uzavřela na 6,144 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si včera přilepšily. Forint do pozdních odpoledních hodin posílil k úrovni 309,2 HUF/EUR. Zlotý ukončil obchodní seanci na 4,387 PLN/EUR.
• EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo v klidném duchu. Eurodolar se z úterních hodnot příliš nepohnul a kolem 17. hodiny se kotoval na 1,113 USD/EUR. Výsledky dat ze Spojených států dopadly celkem příznivě, nicméně na vývoj kurzu neměly vliv. Průmyslová produkce v lednu rostla nečekaně rychle a pokles výrobních cen se výrazně zmírnil. Akorát nově zahájené stavby domů byly v lednu o něco slabší, než se předpokládalo.


Očekávaná data a události

 
• Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky NBP
• Eurozóna: Běžný účet platební bilance (prosinec)
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed Index (únor), Conference Board (leden), Projevy členů Fedu
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností