Akcenta top

Ranní zprávy 18.4.2014

Ranní zprávy 18.4.2014

Klíčové události

  • Německo: Index cen výrobců v březnu -0,9 % r/r.
  • USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 304 tisíc z 302 tisíc. Index výrobní aktivity Fed oblasti Filadelfie se v dubnu zvýšil na 16,6 bodů z předchozí 9 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru včera v dopoledních hodinách čelila skokovému oslabení. Kurz se po 11. hodině zvýšil nad hranici 27,53 CZK/EUR, koruna své denní ztráty však v průběhu dne korigovala a v závěru pozdního odpoledne se kotovala na úrovni 27,46 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data, který by vývoj ať už domácí měny, nebo zbytku středoevropského regionu fundamentálně ovlivnila. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Volatilita domácí měny na páru s americkým dolarem byla velice nízká. Pohyby kurzu se přes den stabilizovaly pásmu 19,82 – 19,88 CZK/USD a kolem 17. hodiny se pohyboval na hladině 19,86 CZK/USD. Koruna vůči zlotému čelila výkyvům na obě strany a v závěru odpoledne se kotovala na hranici 6,569 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbytku středoevropského regionu se dařilo. Forint do konce odpoledne posílil k úrovni 306,8 HUF/EUR. Zlotý ráno ztrácel, avšak odpoledne své ztráty umazal a v pozdních odpoledních hodinách se pohyboval mírně silnější na hladině 4,187 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Kurz hlavního měnového páru včera následoval stejný trend, který ho doprovází již od začátku týdne. Eurodolar se nadále obchoduje v pásmu 1,379 – 1,387 a uzavřel na hodnotě 1,384 USD/EUR. Klíčová data z USA a zasedání Fedu jsou naplánované až na samotný konec měsíce. Do té doby lze očekávat, že euro si udrží značnou část svých zisků, které posbíral od začátku měsíce. V dlouhodobějším období je výhled příznivý spíše pro dolar, jelikož Fed zvažuje utažení měnové politiky a případné zvýšení úrokových sazeb. V Radě guvernérů ECB naopak sílí podpora pro snížení sazeb, či obnovení programu LTRO, skrze který by centrální banka dodávala likviditu komerčním subjektům. Klíčovým ukazatelem pro rozhodování centrálních bankéřů bude vývoj inflace. V případě Fedu bude věnována pozornost i míře nezaměstnanosti.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průměrná mzda (únor)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností