Akcenta top

Ranní zprávy 18.5.2017

Ranní zprávy 18.5.2017
CZ2017-05-18 

Klíčové události

 • ČR: Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že souhlasí s návrhem vicepremiéra Andreje Babiše na to, aby byl novým ministrem financí jmenován Ivan Pilný. Člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký řekl, že návrat úrokových sazeb do normálu je možný ve 2. polovině roku. K tomu dodal, že měnová politika záleží na vývoji makroekonomických ukazatelů, a že to není dáno časově. Podle jeho slov bude růst úrokových sazeb v ČR pozvolný. Nidetzký varoval, že vyhlídka růstu sazeb a legislativní změny podporují přehřívání trhu nemovitostí, a že ČNB by jej chtěla ochladit.
 • Slovensko: Harmonizovaná inflace v dubnu +0,8 % r/r.
 • Eurozóna: Harmonizovaná inflace v dubnu +0,4 % m/m a +1,9 % r/r.
 • USA: Počet žádostí o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -4,1 % t/t.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem včera přerušila posilující trend, který ji doprovázel od začátku května. V průběhu dne si připsala malé ztráty a obchodní seanci zakončila na 26,44 CZK/EUR. Ekonomický kalendář nenabídl žádné makronovinky z české ekonomiky. Je důležité mít stále na paměti silné pozice zahraničních investorů v českých korunách. Pokud se někteří z nich rozhodnou část dlouhých korunových pozic uzavřít, tak může koruna velmi rychle oslabit. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna včera vůči americkému dolaru opět rozšířila zisky z předchozích dní, k čemuž jí znovu dopomohl vývoj na eurodolaru. V závěru odpoledne se domácí měna obchodovala v blízkosti 23,71 CZK/USD. V současné době se pohybuje na nejsilnějších hodnotách od června 2016. Na páru se zlotým koruna posilovala k 6,295 CZK/PLN, před koncem obchodní seance však veškeré zisky odevzdala zpět a uzavřela ve ztrátě na 6,32 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak maďarský forint vůči euru v ranních hodinách ztrácel k 310,2 HUF/EUR. Odpoledne ale nabral výraznější posilující trend, díky kterému nové ztráty umazal a ukončil na 308,7 HUF/EUR. Zlotý během rána rovněž oslabil, jemu se však ztráty nepodařilo setřást a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,185 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo oslabování dolaru. Přispěly k tomu zejména politické skandály Donalda Trumpa, který údajně chtěl po dřívějším šéfovi FBI J. Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho ruským vazbám. Dolar do konce evropské seance ztrácel k 1,115 USD/EUR a dostal se na nejslabší hodnoty od poloviny července 2016.

Očekávaná data a události

 • ČR: Index cen výrobců (duben)
 • Polsko: Změna zaměstnanosti (duben), Průměrná mzda (duben)
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností