Eurozóna: Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker uvedl, že EU je připravena zahájit jednání o další energetické spolupráci s USA, pokud dostane neomezenou výjimku z amerických cel.
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 222 tisíc. Philadelphský Fed index v květnu vzrostl z 23,2 b. na 34,4 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera znovu svezla s oslabujícím trendem, kterému čelil celý středoevropský region. Kolem 17. hodiny se na trhu kotovala v blízkosti hranice 25,59 CZK/EUR. Ekonomický kalendář včera zel prázdnotou a dneska nabídne dubnový výsledek výrobní inflace. Výrobní inflace pravděpodobně v minulém měsíci příliš nezměnila dynamiku, nicméně i tak její výsledek nemá velmi pravděpodobně žádný potenciál s korunou výrazněji zahýbat.
USDCZK & PLNCZK: Koruna včera v reakci na vývoj na hlavních trzích dále slábla a do pozdních odpoledních hodin se obchodování přesunulo k úrovni 21,69 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měně naopak dařilo a posílila k 5,953 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera opět ztrácely. Maďarský forint si do závěru odpoledne pohoršil k 317,1 HUF/EUR a dostal se tak na nejslabší hodnoty od začátku roku 2015. Polský zlotý rozšířil ztráty k hladině 4,298 PLN/EUR a momentálně se pohybuje na 7-měsíčních minimech.
EURUSD: Do dění na eurodolaru se včera opět významně promítaly obavy okolo nové potenciální vládní koalice v Itálii, která již předevčírem nadhodila návrh umazat část vládního dluhu. Euro v návaznosti na zvyšující se nervozitu na trhu rozšířilo ztráty a do konce evropské seance sláblo k 1,179 USD/EUR. Momentálně je tak na nejslabších hodnotách za posledních 5 měsíců. Dnes bude ekonomický kalendář chudý na nová data a vývoj na trhu se tak pravděpodobně bude znovu odehrávat především pod taktovkou politického dění.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (duben)
Polsko: Změna zaměstnanosti (duben), Průměrná mzda (duben)