Akcenta top

Ranní zprávy 18.6.2015

Ranní zprávy 18.6.2015

Klíčové události

  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace v květnu +0,2 % m/m a +0,3 % r/r. Představitelé členských zemí EU se shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku.
  • Polsko: Průměrná mzda v květnu +3,2 % r/r. Změna zaměstnanosti v květnu +1,1 % r/r. 
  • USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu končícím 12. června klesl o 5,5 %. Centrální banka Fed ponechala úrokové sazby beze změny. Fed sice na jednu stranu uvedl, že ekonomika mírně roste a trh práce vykazuje zlepšení, na druhou stranu snížil odhad růstu pro letošní rok z 2,3 – 2,7 % na 1,8 – 2 %. Guvernérka Fedu Janet Yellenová v souvislosti s řeckou krizí ubezpečila, že Spojené státy mají nízkou expozici vůči Řecku a eskalace problémů by americkou ekonomiku neměla poškodit.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna si jako jediná měna v regionu připsala zisky. Zprvu sice ztrácela, ale v odpoledních hodinách se přesunula k hladině 27,21 CZK/EUR. Během dne jsme se žádných nových dat z české ekonomiky nedočkali. Posílení koruny hlouběji pod hranici 27,20 CZK/EUR neočekáváme. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na páru s americkým dolarem nedošlo v průběhu obchodní seance k výraznějším výkyvům. Kurz se pohyboval v těsné blízkosti hranice 24,20 CZK/USD. Koruna vůči zlotému mírně posílila a kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 6,558 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint včera několikrát obrátil směr. Nejdříve oslabil k 312,5 HUF/EUR, posléze se přehoupl do zisku k hladině 310,5 HUF/EUR. V pozdních odpoledních hodinách ukončil nepatrně slabší na 311,7 HUF/EUR. Zlotý již v ranních hodinách zamířil vstříc slabším hodnotám a uzavřel na 4,162 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Vývoj na hlavním měnovém páru se během evropské obchodní seance obešel bez vysoké volatility. Pohyby eurodolaru se stabilizovaly v pásmu 1,122 – 1,13 USD/EUR. Revize inflace v eurozóně potvrdila původní předběžné hodnoty a neměla na trh žádný vliv. Nadále pokračují jednání s Řeckem. Dohoda s věřiteli je však stále velmi nejistá a zvyšují se obavy, že mnoho dalších pokusů o dohodnutí se už nebude.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Maloobchodní prodeje (květen), Průmyslová produkce (květen), Zápis ze zasedání centrální banky NBP
  • USA: Index spotřebitelských cen (květen), Běžný účet platební bilance (1. kvartál), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed Index (červen), Conference Board (květen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností