Slovensko:Harmonizovaná inflace v červnu -0,7 % r/r.
Eurozóna:Harmonizovaná inflace v červnu +0,2 % m/m a +0,1 % r/r. Obchodní bilance v květnu v přebytku 24,5 mld. EUR. Představitel ECB I. Angeloni uvedl, že špatné úvěry italských bank jsou zvládnutelné.
Velká Británie: Hlavní ekonom BoE Andrew Haldane řekl, že britská centrální banka by v srpnu v rámci uvolnění měnové politiky měla přijmout balíček vzájemně se doplňujících opatření.
USA:Maloobchodní prodeje v červnu +0,6 % m/m. Newyorský Fed index v červenci poklesl z 6 b. na 0,55 b. Index spotřebitelských cen v červnu +0,2 % m/m a +1 % r/r. Využití průmyslových kapacit v červnu: 75,4 %. Průmyslová produkce v červnu +0,6 % m/m. Podnikové zásoby v květnu +0,2 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v červenci poklesla z 93,5 b. na 89,5 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v závěru týdne v podstatě vůbec nepohnula a obchodování probíhalo převážně u hladiny 27,03 CZK/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře s daty z domácí ekonomiky, tak v pátek jsme se žádných novinek nedočkali, a ani dnes nejsou na programu nová čísla.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru oslabila v návaznosti na vývoj na hlavních trzích. Do pozdního odpoledne se přesunula k hranici 24,40 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měna příliš nehýbala. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 6,127 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek maďarský forint, který vůči euru oslabil k 315,6 HUF/EUR. Volatilita zlotého byla poměrně nízká. V závěru obchodní seance se pohyboval na 4,413 PLN/EUR.
EURUSD: Dění na hlavním měnovém páru bylo v pátek do podstatné míry ovlivněno přívalem nových dat ze Spojených států. Červnový maloobchod i průmyslová produkce předčily odhady a zlepšily očekávání ohledně vývoje americké ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Červnová inflace nepřekvapila a naopak Newyorský Fed index a spotřebitelská důvěra vykázaly nepříliš uspokojivé výsledky. Nová data dopadla celkově dobře a dolaru dopomohla k velmi slušným ziskům. Na konci evropské seance se eurodolar obchodoval na 1,107 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Polsko: Změna zaměstnanosti (červen), Průměrná mzda (červen)
USA: NAHB index trhu s bydlením (červenec), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (květen)