EU:Registrace osobních automobilů v červnu vzrostly o 5,2 % r/r na téměř 1,6 mil.
Polsko:Mzdy v soukromém sektoru v červnu zrychlily na 7,5 % r/r z květnových 7,0 % r/r. Zaměstnanost v červnu vzrostla o 3,7 % r/r.
USA:Podle guvernéra Fedu J. Powella je prozatím nejlepší cestou v měnové politice postupné zvyšování úrokových sazeb. Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 0,6 % m/m. Index vývoje situace na trhu nemovitostí NAHB v červenci stagnoval na hodnotě 68 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v úterý vůči euru pohybovala pod hladinou 25,90 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Pro ČR, jako automobilovou velmoc v produkci motorových vozidel na obyvatele, však byla nepochybně zajímavá červnová statistika registrace osobních automobilů v EU. Co je z pohledu ČR důležité, že poptávka po nových automobilech v EU zůstala i v první polovině letošního roku velmi solidní s meziročním růstem registrací o 2,9 %. Všechny automobilky působící v ČR navíc v tomto období dokázaly navýšit svůj tržní podíl. Z důležitých evropských trhů, kam ČR vyváží automobily, celkem výrazně poklesly registrace automobilů ve Velké Británii. Pro automobilový průmysl ČR a vlastně i pro celou domácí ekonomiku se tak vesměs (až na vývoj v Británii) jedná o pozitivní zprávy.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabila a v závěru odpoledne se nacházela nad hladinou 22,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna během dne oslabovala a obchodování se přesunulo několik haléřů nad hladinu 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úterý pohyboval v okolí hladiny 323 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru během včerejška zamířil pod hladinu 4,30 PLN/EUR na nejsilnější hodnoty od poloviny června. Na základě vývoje v minulém a v tomto týdnu lze konstatovat, že se situace ve středoevropském regionu výrazně zklidnila a snížila se i pravděpodobnost prudkého oslabení středoevropských měn pro nadcházející týdny.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý dopoledne ještě euro vyšplhalo na hladinu 1,174 USD/EUR, avšak v odpoledních hodinách společná evropská měna oslabovala a obchodování zamířilo těsně pod úroveň 1,17 USD/EUR. Vystoupení J. Powella (Fed) v Senátu nepřineslo ohledně výhledu na měnovou politiku Fedu žádnou významnější změnu. I nadále zůstává ve zbytku letošního roku nejpravděpodobnější variantou postupné zvyšování úrokových sazeb (letos ještě dvojí).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (červen)
Polsko: Průmyslová produkce (červen), Ceny průmyslových výrobců (červen)
USA: Projev J. Powella (Fed) v Kongresu, Započaté stavby domů (červen), Stavební povolení (červen), Béžová kniha – zpráva o vývoji americké ekonomiky (Fed)