Eurozóna:Obchodní bilance v červnu v přebytku 22,3 mld. EUR. Harmonizovaná inflace v červenci -0,5 % m/m a +1,3 % r/r. V zápise z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) bylo uvedeno, že členové měnového výboru vyjádřili obavy z potenciálně příliš výrazného posilování eura v budoucnu.
Polsko:Změna zaměstnanosti v červenci +4,5 % r/r. Průměrná mzda v červenci +4,9 % r/r.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 232 tisíc. Philadelphský Fed index v srpnu poklesl z 19,5 b. na 18,9 b. Využití průmyslových kapacit v červenci: 76,7 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem se včera neodehrály významnější pohyby, přesto se ale domácí měně se podařilo po dvou týdnech znovu prolomit hranici 26,00 CZK/EUR. Před koncem obchodní seance koruna zisky korigovala a vracela se k 26,04 CZK/EUR. Z dění na trhu byly patrné dozvuky ze středy, kdy předběžný odhad růstu české ekonomiky podstatně překonal odhady. Nicméně ekonomický kalendář byl včera prázdný a stejně na tom bude i dnes.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru odrážel vývoj na eurodolaru. Koruna tak nejdříve slábla k hladině 22,31 CZK/USD, odpoledne pak většinu ztrát umazala a vrátila se k 22,16 CZK/USD. Na páru se zlotým v první polovině dne rovněž slábla, aby se v druhé polovině vrátila na původní hodnoty k hranici 6,11 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint včera znovu přešlapoval především v blízkosti hranice 304 HUF/EUR. Zlotý v průběhu dopoledne sílil k 4,252 PLN/EUR, v odpoledních hodinách pak nabíral ztráty a ukončil na 4,269 PLN/EUR.
EURUSD: Do vedení se včera na hlavním měnovém páru dostal americký dolar, který se po 13. hodině vyšplhal k 1,166 USD/EUR. V pozdních odpoledních hodinách jsme na eurodolaru byli svědky korekce, kdy se obchodování postupně přesouvalo k 1,175 USD/EUR. V příštím týdnu bude zajímavé sledovat předstihové ukazatele (indexy PMI, německy IFO a ZEW index) z eurozóny, které by mohly napovědět, zda obavy o zpomalení ekonomické aktivity v eurozóně v druhé polovině letošního roku jsou oprávněné, či ne.
Očekávaná data a události
Německo: Index cen výrobců (červenec)
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (červen)
Polsko: Maloobchodní prodeje (červenec), Průmyslová produkce (červenec)
USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (srpen)