Akcenta top

Ranní zprávy 9.9.2014

Ranní zprávy 9.9.2014

Klíčové události

  • ČR: Zahraniční obchod dosáhl v červenci přebytku 11,5 mld. Kč Průmyslová produkce v červenci +8,6 % r/r. Stavební výroba v červenci -3,7 % r/r. Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 7,4 %.
  • Německo: Obchodní bilance vykázala v srpnu přebytek ve výši 22,2 mld. EUR.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Pohyby koruny vůči euru se během dne odehrály v blízkosti hranice 27,60 CZK/EUR. V ranních hodinách byly zveřejněny výsledky dat z tuzemské ekonomiky. Tato čísla však neměla na trh podle očekávání žádný vliv. Dnes budou zveřejněny hodnoty inflace za srpen. Na rozdíl od včerejších dat, výsledek indexu spotřebitelských cen by mohl korunu rozhýbat. Pokud růst spotřebitelských cen výrazněji zpomalil, koruna si s vysokou pravděpodobností připíše ztráty. Inflace je pod drobnohledem České národní banky (ČNB) a její dosavadní vývoj přinutil bankovní radu na jejím posledním zasedání k prodloužení intervenčního režimu. Je tedy zřejmé, že dokud nedojde ke zřetelnému oživování inflace, ČNB bude vyžadovat hodnoty kurzu blíže k hranici 28,00 CZK/EUR. Lze předpokládat, že k udržení slabších hodnot koruny by členové bankovní rady využili formu slovních intervencí. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem vstoupila do nového týdne nad hranicí 21,30 CZK/USD. Na konci obchodní seance uzavřela nepatrně slabší na 21,33 CZK/USD. Volatilita domácí měny vůči zlotému byla nízká, obchodování se obešlo bez jakéhokoliv výraznějšího trendu. Kurz se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 6,614 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forintu se včera nedařilo. Vůči euru se kolem 17. hodiny kotoval na hladině 314,2 HUF/EUR. Zlotý nezaznamenal v průběhu dne žádnou zásadnější změnu a ukončil na úrovni 4,179 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se na začátku týdne nic zajímavého neodehrálo. Eurodolar se během evropské obchodní seance pohyboval do strany kolem hranice 1,295 USD/EUR. Příčinou stabilního vývoje byla především absence významnějších dat jak z eurozóny, tak ze Spojených států. Ekonomický kalendář zeje prázdnotou i dnes, lze tedy očekávat obdobný scénář jako včera. Nelze však vyloučit, že by spekulativní charakter mohl způsobit výkyvy kurzu.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (srpen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností