Eurozóna: Obchodní bilance v červenci v přebytku 18,6 mld. EUR.
USA: Maloobchodní prodeje v srpnu -0,2 % m/m. Průmyslová produkce v srpnu -0,9 % m/m. Využití průmyslových kapacit v srpnu na úrovni 76,1 %. Newyorský Fed index v září poklesl z 25,2 b. na 24,4 b. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v září poklesla z 96,8 b. na 95,3 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Volatilita koruny k euru byla na konci týdne minimální. V závěru odpoledne se kurz pohyboval na 26,08 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru během dne posilovala k 21,74 CZK/USD, v odpoledních hodinách část zisků odevzdala a ukončila na 21,80 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna nejdříve mírně slábla, poté se vrátila k hranici 6,10 CZK/PLN. Zatímco Česká národní banka (ČNB) v srpnu odstartovala cyklus zvyšování úrokových sazeb, ve kterém bude s ohledem na růst české ekonomiky velmi pravděpodobně pokračovat, tak prvního zvýšení sazeb v Polsku se nedočkáme dříve než ve druhé polovině 2018. To je také důvod, proč by se koruna vůči zlotému měla v nadcházejících měsících pohybovat na mírně silnějších hodnotách oproti těm současným.
EURHUF & EURPLN: Forint v průběhu pátku slábl k hladině 309,5 HUF/EUR a momentálně je nejslabší od začátku července. Zlotý vůči euru nabral posilující trend směrem k 4,265 PLN/EUR, aby se později vrátil k 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Euro si vůči americkému dolaru znovu připsalo zisky a evropskou seanci završilo na 1,197 USD/EUR. Dosáhlo euro v předminulém týdnu maxima a rýsuje se na eurodolaru v nejbližších týdnech korekce a tím pádem i posun dolaru na silnější hodnoty? Hovořit v tuto chvíli o významnější korekci je podle nás zatím předčasné. Hladina 1,20 USD/EUR se sice začíná profilovat jako bariéra, nad kterou se zatím euru nedaří déle udržet. Výraznějším ztrátám se však euro v tomto týdnu rovněž vyhnulo. Důležitou událostí, která může rozhodnout o nebližším vývoji na eurodolaru, bude zasedání Americké centrální banky (Fed) tuto středu. Fed velmi pravděpodobně ohlásí začátek programu kvantitativního utahování a začne s pozvolným snižováním své rozvahy, která od roku 2008 výrazně vzrostla s ohledem na nákupy cenných papírů. Fed rovněž zveřejní novou makroekonomickou prognózu včetně výhledu na růst. Výsledně by tak Fed mohl udat tón obchodování na eurodolaru pro závěr září a říjen.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (srpen)
Polsko: Změna zaměstnanosti (srpen), Průměrná mzda (srpen)
Eurozóna: Harmonizovaná inflace (srpen)
USA: TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (červenec), NAHB index trhu s bydlením (září)