Akcenta top

Ranní zprávy 19. 7.2013

Ranní zprávy 19. 7.2013

Klíčové události

  • Eurozóna: Přebytek platební bilance eurozóny se v květnu snížil na 19,6 miliard eur, uvedla Evropská centrální banka.
  • USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu do 13. července překvapivě snížil o 24 tisíc na 334 tisíc. Počet žádostí byl tak nejnižší od začátku května, uvedlo ministerstvo práce. Podmínky výrobních podniků oblasti středního Atlantiku se i v červenci nadále zlepšovaly, uvedl průzkum Federální rezervní banky Filadelfie. Kompozitní index aktivity vzrostl na 19,8 bodů z 12,5 bodů v červnu a pohybuje se tak na nejvyšší úrovni od března 2011.
  • MMF: Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvedla, že Evropská centrální banka má stále k dispozici nástroje, kterými by mohla dodatečně ještě více podpořit ekonomiku eurozóny a to v případě, že by je situace nezbytně vyžadovala. Také však dodala, že ECB je jediná centrální banka, která tuto možnost má.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna na páru s eurem během včerejší obchodní seance kopírovala vývoj z předchozího dne, kdy v průběhu rána ztrácela, a kurz se dostal až nad hladinu 25,95 CZK/EUR. Záhy však v dopoledních hodinách obrátila trend a zamířila zpět k úrovni 25,90 CZK/EUR a umazala tak předchozí ztráty. Kolem 17 hodiny se pohybovala na hladině 25,92 CZK/EUR. Na páru s dolarem nebylo obchodování doprovázeno žádným výraznějším trendem, koruna pouze mírně oslabovala, v pozdních odpoledních hodinách se kotovala za 19,78 CZK/USD. V průběhu dne nebyly zveřejněny žádné nové údaje z tuzemska, které by ovlivnily vývoj koruny.
  • Ze středoevropského regionu zaznamenal významný výkyv pouze forint, který v průběhu dne oslaboval, kolem 13 hodiny se vůči euru dostal nad hranici 295 HUF/EUR, a i přes korekci v odpoledních hodinách ukončil na týdenním minimu na hladině 294,8 HUF/EUR. Pohyby zlotého byly naprosto nevýznamné, během dne se obchodovalo pod úrovní 4,25 PLN/EUR a kurz se převážně pohyboval do strany. Kolem 17 hodiny se zlotý kotoval vůči euru za 4,246 PLN/EUR. 
  • Na hlavním měnovém páru nedošlo včera k žádným výraznějším pohybům. Kurz eurodolaru se pohyboval celou obchodní seance převážně do strany a to kolem hladiny 1,31 USD/EUR. V závěru odpoledne ukončil dolar vůči euru v nepatrném zisku na úrovni 1,309 USD/EUR. Vývoj kurzu tak neovlivnily ani nové údaje z eurozóny, či Spojených států. 

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (červen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností