Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu klesá na 6,4 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu klesá na 4,1 b. Dílčí index hodnocení současných podmínek roste na -32,5 b.
USA: Počet nově vydaných stavebních povolení v březnu klesl o 8,8 % m/m. Počet nově zahájených výstaveb v březnu klesl o 0,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna zprvu na měnovém páru s eurem včera v ranních hodinách posilovala, když zamířila k hladině 23,30 CZK/EUR, později však zisky odevzdala a postupně zamířila mírně pod hladinu 23,45 CZK/EUR. V souhrnu tak oproti pondělku mírně oslabila. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný, za pozornost budou dnes stát březnová data o tuzemské výrobní inflaci.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také vůči americkému dolaru, kdy si koruna zpočátku připisovala zisky, když posílila pod hladinu 21,25 CZK/USD. Většinu zisků pak odevzdala a zakončila nad úrovní 21,35 CZK/USD. V souhrnu však i přesto mírně posílila. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna včera nedokázala umazat ztráty z úvodu týdne, naopak je dále prohloubila. V závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 5,07 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint mírně posílil, na konci úterního odpoledne se pohyboval v blízkosti úrovně 370,5 HUF/EUR. Mírné zisky si vůči společné evropské měně připsal také polský zlotý, když zamířil k hladině 4,615 PLN/EUR. Později část zisků odevzdal a na konci odpoledne se obchodovalo těsně pod úrovní 4,625 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se nejprve dařilo euru, které v dopoledních hodinách posílilo k hladině 1,098 USD/EUR. V průběhu odpoledne část zisků odevzdalo a zakončilo na úrovni 1,096 USD/EUR. V souhrnu i přesto posílilo. Nepříjemně překvapil dubnový průzkum institutu ZEW, dle kterého se důvěra investorů a analytiků v ekonomiku Německa a celé eurozóny nečekaně zhoršila (trh naopak odhadoval její růst). Ke zhoršení sentimentu tak došlo již druhý měsíc v řadě. V obou případech však naopak došlo ke zlepšení ve složce očekávání. I přes určité zlepšení je však situace stále považována za relativně negativní, a to zejména kvůli vysoké inflaci a mezinárodní restriktivní měnové politice.