Akcenta top

Ranní zprávy 19.1.2018

Ranní zprávy 19.1.2018
CZ2018-01-19 

Klíčové události

  • ČR: Asociace exportérů uvedla, že export českých firem se loni přiblížil rekordní úrovni 4,2 bilionu korun, což bylo meziročně o 5 % více. Asociace na druhou stranu očekává, že kvůli sílící koruně, nedostatku pracovníků a nedostatečné výrobní kapacitě firem tempo růstu vývozu letos zvolní.
  • USA: Nově zahájené stavby domů v prosinci 1192 tisíc. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 220 tisíc. Stavební povolenky v prosinci 1302 tisíc. Philadelphský Fed index v lednu poklesl z 26,2 b. na 22,2 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vstoupila do nového obchodního dne kolem hladiny 25,42 CZK/EUR, postupně se posunula k silnějším hodnotám a v závěru odpoledne se kotovala na 25,36 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná důležitá makrodata, a ani centrální bankéři z České národní banky (ČNB) se neujali slova. 
  • USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem se koruna v ranních hodinách pohybovala kolem hranice 20,80 CZK/USD, v dalších hodinách pak posílila a do pozdního odpoledne se obchodování přesunulo k úrovni 20,70 CZK/USD. Vůči zlotému čelila oslabujícím tlakům a ukončila se ztrátou na 6,095 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si včera polepšily. Maďarský forint se do pozdního odpoledne přesunul k hodnotám kolem 307,9 HUF/EUR a polský zlotý se vůči euru kolem 17. hodiny kotoval na 4,161 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Obchodování na eurodolaru začalo v ranních hodinách u 1,220 USD/EUR a do závěru evropské seance se přesunulo k 1,226 USD/EUR. Americký dolar včera vůči euru slábl v reakci na zvyšující se nervozitu ohledně prosazení amerického vládního rozpočtu, který je nezbytný pro umožnění financování vládních výdajů od příštího týdne. Deadline pro schválení rozpočtu je dnes a situace v Congresu dosud nenaznačovala smysluplné vyústění. Prezident Donald Trump přitom označil za hlavní viníky patové situace Demokratickou stranu. Dokud během dne nebudou přicházet zprávy o schválení rozpočtu, dolar bude pravděpodobně dále pod tlakem a bude čelit dalším ztrátám.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (prosinec)
  • Eurozóna: Průmyslová produkce (prosinec), Maloobchodní prodeje (prosinec)
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností