ČR:Index cen výrobců v září -0,7 % m/m a -4,2 % r/r. Státní dluh ke konci září zůstal na červnové úrovni 1663 mld. Kč. Poměr státního dluhu k HDP je na 37,6 %.
Slovensko:Index spotřebitelských cen v září -0,2 % m/m.
Polsko:Inflace bez cenpotravin a energií v září +0,2 % r/r. Průměrná mzda v září +4,1 % r/r. Změna zaměstnanosti v září +1 % r/r.
Eurozóna:Harmonizovaná inflace v září +0,2 % m/m a -0,1 % r/r. Obchodní bilance v srpnu v přebytku 19,8 mld. EUR. Představitel ECB Coeure uvedl, že řešení krize eurozóny jsou sice relativně účinná, ale nejsou natolik silná, aby ustály budoucí tržní šoky.
USA:Průmyslová produkce v září -0,2 % m/m. Využití průmyslových kapacit v září: 77,5 %. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan vzrostla z 87,2 b. na 92,1 b. TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky v srpnu 20,4 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pátek se na měnovém páru koruna vůči euru neodehrálo nic zajímavého. Výkyvy kurzu byly v průběhu dne minimální. V závěru obchodní seance se koruna kotovala na hladině 27,06 CZK/EUR. Ekonomický kalendář tento týden nenabídne důležitější data z domácí ekonomiky. Očekáváme, že koruna se v nadcházejících dnech od současných hodnot příliš nevzdálí.
USDCZK & PLNCZK: Volatilita koruny vůči americkému dolaru byla v závěru týdne nízká. Domácí měna sice nejdříve lehce oslabila, poté se však vrátila k úrovni 23,78 CZK/USD. Vůči zlotému posílila a kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,388 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče vývoje zbylých středoevropských měn, tak zlotý nabral ztráty a během dne se dostal nad hranici 4,24 PLN/EUR. Díky korekci v pozdních odpoledních hodinách si částečně polepšil a ukončil na úrovni 4,235 PLN/EUR. Forintu se naopak dařilo. Obchodování se přesunulo pod 309 HUF/EUR a v závěru odpoledne se kurz kotoval na 308,8 HUF/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se v pátek neslo v relativně klidném duchu. Americký dolar sice v první polovině evropské seance posílil, ale odpoledne své zisky odevzdal zpět a kolem 17. hodiny se pohyboval na hladině 1,138 USD/EUR. Tento týden bude na nová ekonomická data celkem bohatý. Čísla budou přicházet převážně ze Spojených států. Pozornost se však zaměří především na čtvrteční jednání ECB.
Očekávaná data a události
Polsko: Maloobchodní prodeje (září), Průmyslová produkce (září), Ceny průmyslových výrobců (září)
USA: NAHB Index trhu s bydlením (říjen), Projev člena Fed (Lacker)