Akcenta top

Ranní zprávy 19.10.2017

Ranní zprávy 19.10.2017
CZ2017-10-19 

Klíčové události

 • ČR: Ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub uvedl, že současná dynamika růstu mezd a HDP znamenají, že ekonomika potřebuje vyšší úrokové sazby. Řekl také, že i pozvolné posilování české koruny otevírá centrálním bankéřům cestu k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Sama měna podle jeho slov neposkytuje měnové utažení, které česká ekonomika potřebuje. Člen bankovní rady O. Dědek uvedl, že bylo správné na zářijovém zasedání počkat se zvyšováním sazeb, a že koruny nyní na základě fundamentu výrazněji posiluje. Pravděpodobnost zvýšení sazeb na nejbližším (listopadovém) zasedání bankovní rady se podle jeho slov zvyšuje, a také dle Dědka existují v české ekonomice známky přehřátí, ale nejsou dramatické. 
 • Polsko: Průmyslová produkce v září +6,9 % r/r. Maloobchodní prodeje v září +8,6 % r/r. Ceny průmyslových producentů v září +3,1 % r/r. 
 • Německo: Německý ústavní soud zamítl žádost o zakázání účasti Bundesbank na programu nákupu aktiv ECB. 
 • Eurozóna: Prezident ECB M. Draghi řekl, že uvolněná politika ECB dává vládám zemí eurozóny prostor k provedení potřebných reforem. 
 • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +3,6 % t/t. Nově zahájené stavby domů v září: 1128 tisíc. Stavební povolenky v září: 1215 tisíc. Představitel Fedu W. Dudley řekl, že momentálně největší nejistota pro Fed je dohadování ve Washingtonu o daňové reformě, která by podle jeho slov podpořila ekonomický růst. Další představitel R. Kaplan uvedl, že vývoj výnosů na 10letém americkému státním dluhopisu by mohl naznačovat, že očekávání investorů ohledně růstu americké ekonomiky se snižují.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna po poledni mírně posílila k 25,69 CZK/EUR, do konce obchodní seance se však vrátila k 25,73 CZK/EUR. Vyjádření centrálních bankéřů z ČNB s korunou nezahýbala. 
 • USDCZK & PLNCZK: Na páru koruna s americkým dolarem se odehrály menší výkyvy na obě strany a kolem 17. hodiny se na trhu obchodovalo na 21,84 CZK/USD. Vůči zlotému měla koruna tendenci slábnout. Na konci obchodní seance se však pohybovala nepatrně silnější na 6,08 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Zlotý v průběhu dne nejdříve posiloval k 4,225 PLN/EUR, v druhé polovině dne se vrátila k 4,234 PLN/EUR. Maďarský forint také zprvu posiloval, ale ani jemu se nepodařilo udržet si zisky a ukončil na 308,2 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Americký dolar sice vůči euru v dopoledních hodinách posiloval, odpoledne však nabral oslabující trend a do závěru evropské seance se posunul k hodnotám kolem 1,178 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky 
 • USA: Philadelphský Fed index (říjen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností