Akcenta top

Ranní zprávy 19.10.2018

Ranní zprávy 19.10.2018
CZ2018-10-19 

Klíčové události

  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 210 tisíc. Philadelphský Fed index v říjnu poklesl z 22,9 b. na 22,2 b. Představitel Fedu J. Bullard řekl, že další zvyšování úrokových sazeb by mohlo být oprávněné, pokud bude ekonomika dál překvapovat v pozitivním duchu. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Domácí měna včera vůči euru nabrala oslabující trend a do závěru obchodní seance si připsala ztráty o rozsahu zhruba 5 haléřů, když uzavřela na 25,89 CZK/EUR. Přes den nebyla zveřejněna žádná nová makrodata z české ekonomiky a na programu nebudou ani dnes. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru během rána nepatrně posílila, po poledni se pak ale vývoj na trhu obrátil v její neprospěch a kolem 17. hodiny se kotovala v červených číslech u 22,53 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruně podařilo rozšířit zisky ze středy a do závěru odpoledne dosáhla k hranici 6,00 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru ztrácely. Polský zlotý si do pozdního odpoledne pohoršil lehce nad hranici 4,30 PLN/EUR a kurz maďarského forintu se posunul k 323,4 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera opět dařilo americkému dolaru, který si do konce evropské seance přilepšil k hladině 1,148 USD/EUR. Hlavní událostí včerejška byl summit EU, který se konal v Bruselu, a kde britská premiérka Theresa May nedokázala s ostatními 27 lídry EU dojít k žádné solidní dohodě ohledně „vypořádání“ Brexitu. Byť řada těchto lídrů po skončení summitu vyjádřila touhu, aby EU a Velká Británie dosáhly rozumné dohody, zatím se žádná taková dohoda ani z části nerýsuje. Velká Británie má formálně opustit členství v EU v březnu 2019 a je téměř jisté, že vyjednávání obou stran v následujících 6 měsících budou postupně nabírat na intenzitě. Podle nás se jako nejpravděpodobnější vyústění Brexitu jeví tzv. „soft Brexit“, kdy se Velká Británie a EU dohodnou nadále udržovat blízké vztahy, a Británie by zůstala součástí jednotného trhu EU a do určité míry stále dodržovala regulatorní, celní i daňové předpisy EU. Soft Brexit je pro obě strany jednoznačně racionálnější a moudřejší variantou než tzv. „hard“ Brexit, jehož pravděpodobnost je bohužel stále reálná. Třetím potenciálním vyústěním by mohl být tzv. „no Brexit“, tedy, že by Velká Británie z EU vůbec nevystoupila. Takový scénář by ale nejspíše vyžadoval nové volby, novou vládu a nové referendum, a pravděpodobnost, že se tak stane, je dle nás menší než pravděpodobnost soft Brexitu.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (srpen)
  • USA: Prodeje existujících domů (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností